توتال در حال بازگشت به بازار نفت و گاز ایران است؟

توتال
Image caption توتال تابستان سال گذشته گفته بود که دیگر در ایران سرمایه گذاری نخواهد کرد

گزارش شده است که شرکت فرانسوی توتال مذاکرات خود با ایران را برای اجرای پروژه گاز مایع در پارس جنوبی از سر گرفته است.

خبرگزاری ها از قول "ایو لوئی داریکارر" مدیر اکتشاف و تولید شرکت توتال گزارش داده اند که این شرکت با ایران بر سر اجرای پروژه گاز مایع (ال ان جی) در تماس است اما مذاکرات به کندی پیش می رود.

به گفته این مقام شرکت توتال، تا زمان تصمیم گیری نهایی برای سرمایه گذاری زمان زیادی باقی مانده است.

آقای داریکارر همچنین گفته است: " ما باید مطالعات خود را در باره طراحی این پروژه و هزینه های آن انجام دهیم ولی مطالعات هنوز در حدی نیست که برای سرمایه گذاری تصمیم بگیریم."

تابستان سال گذشته میلادی شرکت توتال اعلام کرده بود که به دلیل تنش های سیاسی در ایران، سرمایه گذاری تازه ای در پروژه های نفت و گاز این کشور انجام نخواهد داد.

توتال از جمله شرکت های نفتی است که در سالهای اخیر همکاری گسترده ای با ایران برای توسعه پروژه های نفت و گاز این کشور داشته است.

تولید گاز مایع

یکی از مهمترین پروژه هایی که مدتهاست شرکت توتال و ایران سرگرم مذاکره بودند، تولید گاز مایع در پارس جنوبی است.

پروژه گاز مایع موسوم به "پارس ال ان جی" در میدان گازی پارس جنوبی اجرا می شود که نیمی از ذخایر گاز ایران در آنجا قرار دارد.

ایران این میدان عظیم گازی را به ۲۴ فاز تقسیم کرده که بیشتر از نیمی از آنها هنوز آغاز نشده است.

شش فاز از این میدان به بهره برداری رسیده اما فازهای هفت تا ده میدان گازی پارس جنوبی با تاخیرهای طولانی مواجه است و عملیات اجرایی بخشی از این فازها که قرار بود حدود دو سال و نیم پیش به بهره برداری برسند، هنوز به پایان نرسیده است.

تاخیرهای طولانی در اجرای پروژه های گازی و ناتوانی در جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه میدان های گازی، مهمترین مانع افزایش تولید گاز بوده است.

Image caption نیمی از ذخایر گاز ایران در میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد

در اجرای ده فاز اول این پروژه عظیم بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و شرکت های خارجی و موسسات مالی بین المللی در اجرای آن همکاری و مشارکت داشته اند.

طرح "پارس ال ان جی" نیز که در فاز ۱۱میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد برای تولید گاز مایع در نظر گرفته شده است.

شرکت توتال و شرکت پتروناس مالزی چهار سال پیش قراردادی دو میلیارد دلاری برای استخراج و صدور گاز مایع طبیعی(LNG) با ایران امضا کردند تا یک شرکت با سرمایه گذاری مشترک برای استخراج و صدور گاز مایع تاسیس کنند اما بعدها شرکت پتروناس از این طرح کنار رفت.

همکار قدیمی

شرکت توتال همکاری گسترده ای در ۱۲ سال گذشته با ایران داشته است. این شرکت در سال ۱۹۹۷، قراردادی با دولت ایران امضا کرد تا همراه با شرکت روسی گازپروم و شرکت مالزیایی پتروناس در زمینه اکتشاف و بهره برداری از میدان گاز پارس جنوبی با این کشور همکاری کند.

این طرح مشترک مربوط به فازهای دوم و سوم میدان گازی پارس جنوبی بود که چهار سال پیش به بهره برداری رسید است.

شرکت توتال در حالی سرمایه‌گذاری در طرح های نفت و گاز در ایران را آغاز کرد که شرکت آمریکایی کونکو در اسفند ۱۳۷۳(مارس ۱۹۹۵) به واسطه تحریم آمریکا علیه ایران از بزرگترین قرارداد خود با ایران چشم پوشید.

سال گذشته هنگامی که توتال از متوقف شدن همکاری اش با ایران خبرداد برخی آن را به فشارهای آمریکا نسبت دادند.

کارشناسان می گویند حضور باراک اوباما و احتمال تغییر سیاست های آمریکا نسبت به ایران می تواند بر تصمیم شرکت توتال تاثیر گذاشته باشد در عین حال که توتال همه چیز را به آینده و "شرایط بین المللی"موکول کرده و منتظر است تا گرد و غبار حاکم بر روابط ایران غرب بر سر پرونده هسته ای فرو بنشیند.

در سه سال و نیم اخیر به دلیل بی اعتنایی ایران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و فشارهای غرب، سرمایه گذاران خارجی برای همکاری با ایران با تردید مواجه شده اند و بسیاری از پروژه های نفتی و گازی ایران به دلیل مشکلات مالی و ناتوانی در تامین تکنولوژی مورد نیاز در بلاتکلیفی به سر می برند.

مطالب مرتبط