کنگره آمریکا طرح محرک اقتصاد را تصویب کرد

Image caption نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تصویب طرح محرک اقتصادی ابراز رضایت کرد

سنای آمریکا طرح مجموعه سیاست های محرک اقتصادی دولت اوباما که هزینه ای بالغ بر 787 میلیارد دلار در بر دارد را تایید کرد.

سنا پس از آن این طرح را به تایید رساند که مجلس نمایندگان آمریکا نیز بدون حمایت اعضاء جمهوری خواه آن، به این طرح رای مثبت داد.

این مسئله اولین پیروزی سیاسی داخلی آقای اوباما از زمان آغاز او به کار به عنوان رئیس جمهور آمریکا (در ماه میلادی گذشته) محسوب می شود.

او با گفتن اینکه تصویب این طرح برای حفظ و ایجاد بیش از سه و نیم میلیون فرصت شغلی حیاتی محسوب می شود، خواستار حمایت نمایندگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات از آن شده بود اما تقریبا تمامی نمایندگان جمهوری خواه با این طرح مخالفت کردند.

همه 176 نماینده حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان (به همراه هفت نماینده دموکرات) به این طرح رای منفی دادند و رای با حمایت 246 نماینده جمهوری خواه به تصویب رسید.

در سنای آمریکا هم تنها سه نماینده جمهوری خواه به آن رای مثبت دادند، اما بر اساس قانون کنگره آمریکا این میزان رای برای جلوگیری از هرگونه اقدام حزب جمهوری خواه برای به تاخیر انداختن طرح کافی بود و طرح مجموعه سیاست های محرک اقتصاد با 60 رای موافق در برابر 38 مخالف به تصویب رسید.

36 درصد هزینه های موجود در طرح تایید شده مربوط به کاهش مالیات ها است و 64 درصد آن صرف هزینه های دیگر و اجرای طرح های اجتماعی می گردد.

جمهوری خواهان می گویند این طرح تا سال ها اقتصاد آمریکا را گرفتار یک بدهی عظیم خواهد کرد و میزان کاهش مالیات در این طرح را ناکافی خوانده بودند؛ آنها با هشدار درباره تبعات صرف هزینه های هنگفت برای طرح های تولیدی و بار مالی آن برای نسل های آینده، خواستار آن بودند که سهم بیشتری به کاهش مالیات ها اختصاص داده شود و از میزان هزینه ها برای اجرای برنامه های اجتماعی کاسته شود.

یکی از موازین تایید شده در این طرح، بندی مربوط به حمایت از صنایع داخلی آمریکا است که موجب نگرانی شرکای تجاری آمریکا شده بود.

اتحادیه اروپا و کانادا هشدار داده بودند که وضع قوانین در جهت استفاده از مواد تولید شده در آمریکا جهت اجرای پروژه های دولت موجب کاهش واردات مواد از دیگر کشورها و تحریک دولت های دیگر به وضع موازین تلافی جویانه در جهت حمایت از صنایع داخلی خود خواهد شد.

با ابراز این واکنش نسخه ملایم تری از این بند در طرح گنجانده شد که بر اساس آن دولت ملزم می گردد که هیچگونه از موافقتنامه های تجاری خود با دیگر کشورها را نقض نکند.

از آنجا که مجلس نمایندگان طرحی متفاوت (با هزینه ای معادل 825 میلیارد دلار) را به تصویب رسانده بودند و سنای مریکا نیز به طرحی 838 میلیارد دلاری رای داده بود دو مجلس براساس قوانین آمریکا موظف شده بودند تا پیش از رای گیری نهایی، در کمیته مشترک سنای و مجلی نمایندگان بر سر یک طرح (که اکنون به تصویب رسیده) به توافق برسند.

آقای اوباما با امضاء این طرح در روزهای آینده آن را رسما به اجرا خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط