قول گروه هفت برای پرهیز از حمایتگرایی اقتصادی

Image caption گروه هفت شامل آمریکا، بریتانیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و کانادا است

کشورهای ممتاز صنعتی جهان قول داده اند در جریان مقابله با بحران اقتصادی جهان از سیاست های حمایتگرانه - حمایت از محصولات داخلی - پرهیز کنند.

وزرای دارایی این هفت کشور در نشست خود در ایتالیا گفتند که بلندتر کردن موانع پیش روی تجارت آزاد روند نزول اقتصادی را بدتر خواهد کرد.

ساعاتی پیشتر کنگره آمریکا یک طرح بهبود اقتصادی به ارزش 787 میلیارد دلار را که شامل ماده ای تحت عنوان "جنس آمریکایی بخرید" است تصویب کرد.

وزرای گروه هفت گفتند که ایجاد ثبات در اقتصاد جهان و بازارهای مالی اولویت اصلی آنهاست و گفتند که برای حمایت از رشد و اشتغال با یکدیگر کار خواهند کرد.

ماده "جنس آمریکایی بخرید" در طرح نجات اقتصادی دولت آمریکا به این نگرانی ها دامن زده است که حمایتگرایی در بزرگترین اقتصاد جهان درحال رشد است.

اما تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه ای این نگرانی ها را رد کرد.

وی گفت: "همه کشورها باید در تعهد خود به تجارت و سیاست های سرمایه گذاری آزاد که برای رشد اقتصادی و رفاه جنبه ضروری دارد، ثبات قدم داشته باشند."

وزرای دارایی این هفت کشور همچنین خواستار اصلاحات عاجل در صندوق بین المللی پول (آی ام اف) شدند و گفتند که بحران جاری ضعف های سیستم مالی جهان را آشکار کرده است.

حمایتگرایی در آمریکا؟

منتقدان می گویند در برنامه اقتصادی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سیاست "ابتدا آمریکا" در پیش گرفته شده که به اقتصاد جهانی لطمه می زند.

برنامه کمک اقتصادی آقای اوباما شامل به مصرف رساندن مبلغی بیش از هشتصد میلیارد دلار از منابع دولتی برای طرح های مختلف است که با هدف افزایش قدرت خرید داخلی تدوین و برای بررسی و تصویب در اختیار کنگره آمریکا قرار گرفته است.

متن اولیه این برنامه در صدد بوده است که در طرح های زیربنایی و صنعتی که براساس این برنامه با بودجه دولت فدرال به اجرا گذاشته می شود تنها فولاد، آهن و کالاهای صنعتی ساخت آمریکا به کار رود.

گنجاندن این شرط در برنامه کمک اقتصادی باعث انتقاد بین المللی از دولت آمریکا و اتهام حمایتگرایی علیه آقای اوباما شد.

این اولین نشست وزرای دارایی گروه هفت از اکتبر سال 2007 بود.

وزرای دارایی هفت کشور صنعتی مذاکرات خود را از بدو ورود به محل اجلاس آغاز کردند و برنامه عکس دسته جمعی نیز به علت انجام مذاکرات بیشتر لغو شد.

گروه هفت شامل آمریکا، بریتانیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و کانادا است.

مطالب مرتبط