چین به سیاست های حمایتگرایانه اعتراض کرد

Image caption کارگران مهاجر چینی در شرایط رکود اقتصادی برای یافتن کار با مشکل مواجهند

چین هشدارداده که موازین حمایتگرایانه ای که کشورهای دیگر در سیاستهای محرک اقتصادی خود در دستور کار قرار داده اند شرایط بد اقتصادی را بدتر خواهد کرد.

یک سخنگوی وزارت بازرگانی چین "نگرانی عمیق" خود از اینگونه سیاست ها را ابراز کرد.

این موضوع در گزارشی توسط شین هوا، خبرگزاری دولتی چین منتشر شده و در آن به طور خاص به گزینه "خرید مواد و کالاهای آمریکایی" ("Buy American") در مجموعه سیاست های محرک اقتصادی آمریکا که در روزهای اخیر توسط کنگره این کشور تصویب شد، اشاره شده است.

چین نگران است که این سیاست ها مقدمه ای برای در پیش گرفتن سیاست های حمایتگرایانه از سوی دولت باراک اوباما در آینده باشد.

مجموعه سیاست های محرک اقتصادی آمریکا که هزینه ای حدود 787 میلیارد دلار برای دولت این کشور در بر خواهد داشت شامل مفادی می شود که بر اساس آن محدودیت هایی بر خرید آهن، فولاد و دیگر کالاهای مورد استفاده در پروژه های ساخت و ساز عمومی که در خارج از آمریکا تولید شده اند وضع شده است.

"سم"

گزارش منتشر شده توسط خبرگزاری شین هوا سیاست حمایت از "خرید مواد و کالاهای آمریکایی" را مورد حمله قرار داده و نوشته این سیاست "راه حل نیست" بلکه یک "سم" است.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین در جلسه هفتگی خود نیز بدون اشاره به نام ایالات متحده آمریکا به این موضوع اشاره کرد.

اما وقتی از او به صراحت درباره سیاست "خرید مواد و کالاهای آمریکایی" سوال شد او گفت همه کشورها باید مراقب باشند که با اقدام هایشان پیام اشتباه به دیگران نفرستند یا موازینی مخرب وضع نکنند.

او گفت چین به شدت نگران تبعات تصمیم برخی کشورها است که در طرح های محرک اقتصادی خود بندهایی را گنجانده اند که اولویت را برخرید کالاهای مورد نیاز از بازار داخلی خود قرار می دهد.

مقام های چینی تا کنون چندین بار این موضوع را در کنفرانس های خبری، گزارش ها و مقالاتی که در نشریات دولتی چاپ شده مورد اشاره قرار داده اند.

اخیرا وزیر دارایی آمریکا نیز چین را متهم کرده بود که برای بهره بردن از شرایط بهتر در مبادلات بین الملی نرخ تبدیل ارز خود را با اعمال سیاستهایی تغییر می دهد، که این اتهام ابراز نگرانی مقام های چینی را در پی داشت.

ابراز نگرانی از دو طرف که همزمان با ادامه بحران اقتصادی جهانی ابراز شده در شرایطی رخ می دهد که دو اقتصاد عظیم آمریکا و چین به شدت به یکدیگر وابسته اند و چین هم مایل نیست در معاملات تجاری خود وارد جنگی شود که به تلاش ها برای خارج شدن از رکود اقتصادی ضربه بزند.

مطالب مرتبط