احمدی نژاد به گزارش غیبت یک میلیارد دلار از خزانه واکنش نشان داد

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که در مورد قضیه "بی انصافی شده است"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در اولین واکنش به گزارش دیوان محاسبات دایر بر غیبت یک میلیارد دلار از مازاد درآمد نفت در سال 1385 از حساب ذخیره ارزی، این مساله را به "اشتباه و بی دقتی" در گزارش دیوان محاسبات نسبت داده و از این سازمان، مجلس و دیگران به خاطر "سر و صدا" در مورد مساله گله کرده است.

این واکنش به نوعی تکرار موضعگیری سخنگوی دولت است که گفته بود گزارش دیوان محاسبات "رنگ و بوی سیاسی" دارد؛ اتهامی که با انتقاد دیوان محاسبات روبرو شده بود.

دیوان محاسبات ایران اخیرا در "گزارش تفریغ بودجه سال 1385" نوشت که مبغلی که در آن سال باید از بابت مازاد درآمد نفت وارد حساب ذخیره ارزی شود، یک میلیارد دلار کاستی دارد.

به گزارش این سازمان مازاد درآمد نفت در سال 85 حدود 25 میلیارد و 763 میلیون دلار بود اما یک میلیارد و 56 میلیون دلار آن به خزانه واریز نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای که سه شنبه شب با تلویزیون دولتی انجام داد گفت: "من فکر می کنم در گزارش دیوان محاسبات یک اشتباه و بی دقتی صورت گرفته است.... این دولت، دولت پاکی است و ما مراقبت می کنیم که حتی یک دلار نیز جابجا یا گم نشود و من به مردم می گویم که سیستم حساب و کتاب بانک مرکزی و خزانه داری وزارت اقتصاد بسیار دقیق و محکم است و از سوی سه قوه نظارت می شود و در این ارتباط از دوستان دیوان محاسبات و مجلس جای گله است و همچنین دوستان دیگری که در این ارتباط بدون توجه به موضوع سر و صدا ایجاد کردند."

با این حال وی همچنین این احتمال را مطرح کرد که ممکن است موضوع به تاخیر در ارسال صورت حساب هزینه های دولت مربوط باشد یا اینکه یک کشور خریدار نفت "زیر قراردادها" زده باشد.

وی گفت: "کسی نمی تواند یک دلار جابجا کند و یک دلار هم جابجا نشده است مگر اینکه یک کشوری نفت را خریده باشد و گشایش اعتبار کرده باشد ولی بعد زیر مسائل و قراردادها بزند."

درخواست دیوان محاسبات

به گزارش "پرس تی وی"، کانال خبری انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز هفدهم بهمن (پنجم فوریه) خواستار تحقیقات بیشتر مجلس درباره این مساله و تلاش برای تضمین بازگشت این یک میلیارد دلار به خزانه در اسرع وقت شده بود.

بنابه آن گزارش علی لاریجانی رئیس مجلس گفته بود: "گزارش حسابرسی نشان می دهد که یک میلیارد دلار از مازاد درآمد نفت به خزانه بازگردانده نشده است و بنابراین در مورد مساله باید تحقیق شود."

دولت آقای احمدی نژاد قبلا در ارتباط با گزارش دیوان محاسبات گفته بود که دولت کار غیرقانونی نکرده است و این درآمد به جای آنکه به خزانه واریز شود مستقیما به شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت داده شده است.

آقای احمدی نژاد اما چنین گفت: "در مورد قضیه نفت یک مقداری بی انصافی شد و وزارت نفت از فروش نفت خام یک دلار نیز مطلقا خودش برداشت نمی کند و چیزی دریافت نمی کند..."

با این حال دیوان محاسبات تاکید کرده است که دولت باید در مورد غیبت این یک میلیارد دلار از خزانه سند ارائه کند.

به علاوه این دیوان از اتهام غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، در مورد "سیاسی" بودن گزارش انتقاد کرده بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات نزدیک به دو هفته پیش به خبرگزاری "مهر" گفت: "طرح موضوعاتی دال بر استفاده سیاسی از داده های فنی و حرفه ای دیوان محاسبات از طرف گروه ها و افراد مختلف جفا به دیوان و فعالیت های آن است."

دیوان محاسبات موسسه ای دولتی است که زیر نظر مجلس فعالیت می کند و بر حساب های وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی نظارت می کند که از بودجه سالانه استفاده می کنند.

دیوان محاسبات مسئول تطبیق قانون بودجه با میزان دخل و خرج دولت است و مراقب است تا وزارتخانه ها و موسسات دولتی، بودجه سالانه را در جای خود و به اندازه خرج کنند.

بر اساس قانون اساسی، این دیوان وظیفه دارد هر ساله گزارش عملکرد بودجه سالانه را شامل دریافت ها و پرداخت های خزانه و نحوه هزینه آن تهیه کند و به اطلاع مردم برساند. این سازمان باید ضمن حسابرسی از وزارتخانه ها و موسسات دولتی، مواظب باشد که هیچ هزینه ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکند و هر وجهی در محل خود مصرف شود.

مطالب مرتبط