طرح مسکن اوباما 'برای کمک به 9 میلیون خانواده'

خانه فروشی در ایالت ایلینوی
Image caption بحران مسکن در کانون تلاطم در بخش مالی آمریکا قرار دارد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طرحی را برای مقابله با بحران مسکن در این کشور با هدف کمک به 9 میلیون خانواده رونمایی کرده است.

این طرح به چهار تا پنج میلیون صاحبخانه که در آستانه عدم پرداخت وام مسکن خود به دلیل ناتوانی مالی قرار دارند کمک خواهد کرد وام ها را با نرخ سود پایین تر بازبندی کنند با این حال تاکید شده است که این برنامه فقط شامل حال افرادی است که در خریداری خانه مسئولانه رفتار کرده باشند.

این صندوق 75 میلیارد دلاری همچنین برای کمک به کاهش اقساط ماهانه سه تا چهار میلیون نفر دیگر، به طوری که از 31 درصد درآمد آنها بیشتر نباشد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

آقای اوباما جزئیات این طرح را طی یک سخنرانی در دبیرستانی در آریزونا فاش کرد.

وی تاکید کرد که این طرح برای کمک به خانواده هایی است که "مقررات بازی را رعایت کرده اند" و شامل حال وام دهندگان یا وام گیرندگانی که غیرمسئولانه عمل کرده باشند نخواهد شد.

جزئیات این طرح یک روز پس از آنکه آقای اوباما یک طرح محرک اقتصادی به ارزش 787 میلیارد دلار را که به تصویب کنگره رسیده بود امضا کرد اعلام می شود.

افت بهای مسکن در آمریکا در کانون مشکلات بخش مالی این کشور قرار داشته است.

بیش از یک میلیون نفر در آمریکا در اثر بحران مسکن خانه های خود را از دست داده اند و رئیس جمهوری آمریکا گفت که شش میلیون خانه دیگر در معرض خطری مشابه هستند.

وی گفت: "همه ما درحال برداختن هزینه ای بابت بحران اقساط مسکن هستیم."

این طرح برای یاری رساندن به صاحبخانه های "غوطه ور" - کسانی که وامشان اکنون از ارزش خانه بیشتر است - و همچنین کسانی که در معرض تصاحب خانه هایشان توسط بانک به دلیل عدم پرداخت اقساط قرار دارند تنظیم شده است.

طرح با واکنش های مختلفی روبرو شده است.

"مرکز اعطای وام مسئولانه" گفت: "طرح مسکن دولت با رسیدگی مستقیم به بحران تصاحب خانه ها توسط بانک ها، بالاخره شروع به بستن منافذی می کند که باعث مشکل شد."

اما سایرین کمتر خوشبین هستند.

جان کورسان مدیر "اتحادیه بانکداران اقساط" گفت: "به نظر می رسد که (این طرح) دربردارنده کمک ناچیزی برای وامدارانی که میزان وام آنها به اندازه 5 درصد از ارزش ملک تجاوز می کند باشد."

پیشتر آمارهای رسمی نشان داد که نرخ ساخت و ساز خانه های تازه در آمریکا به کمترین میزان در 50 سال اخیر افت کرده است.

مطالب مرتبط