بانک سویسی از دادن اطلاعات به آمریکا اجتناب کرد

Image caption سویس از قوانینی سختگیرانه در حمایت از رازداری برخوردار است

بانک سویسی UBS درخواست دولت آمریکا برای ارائه اطلاعات درباره 52 هزار نفر از مشتریانش را رد کرد.

این درخواست در قالب جزئی از یک پرونده حقوقی تحقیقات تخلفات مالیاتی مطرح شد که در دادگاهی در شهر میامی آمریکا به ثبت رسید.

دولت آمریکا خواستار آن شده است که بانک UBS اطلاعات مربوط به آن دسته از مشتریانش را فاش کند که آمریکایی هستند و با مخفی نگه داشتن حساب های خود از مقام های آمریکایی از پرداخت مالیات سر باز زده اند.

بانک UBS در شرایطی از افشای این اطلاعات امتناع کرد که روز چهارشنبه 18 فوریه پذیرفته بود امکان دسترسی بازرسان به 250 تا 300 مشتری خود که از قوانین حمایت از رازداری در سویس برای مخفی نگه داشتن دارایی های خود سوء استفاده کرده بودند را فراهم سازد.

دستیار دادستان کل میامی در این ارتباط گفت: "در زمانی که میلیون ها آمریکایی کار خود، خانه خود و بیمه خدمات درمانی خود را از دست می دهند، وحشتناک است که بیش از 50 هزار نفر از ثروتمندترین افراد میان ما با جدیت به دنبال فرار از وظیفه مدنی و حقوقی خود در پرداخت مالیات بوده اند."

پیتر کورر، مدیر بانک UBS گفت این بانک "مسئولیت کامل" کمک به مشتریان آمریکایی خود برای مخفی نگه داشتن دارایی هایشان از سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) که مسئول محاسبه و اخذ مالیات از شهروندان آمریکایی محسوب می شود را می پذیرد.

با این حال این بانک اعلام کرد از مواد قانونی لازم برای دفاع از خود مقابل درخواست واگذاری اطلاعات برخوردار است و مصمم است اجازه این کار را ندهد.

پس از آنکه بانک UBS متهم شد که برای مخفی نگه داشتن دارایی های مشتریان خود حساب های صوری ایجاد کرده، روز چهارشنبه 18 فوریه این بانک پذیرفت 780 میلیون دلار به عنوان غرامت به دولت آمریکا بپردازد تا رضایت شاکیانی که آن را به کلاهبرداری از مسئولان مالیاتی آمریکا متهم کرده بودند را جلب کند.

مطالب مرتبط