رکود آمریکا 'ممکن است تا 2010 ادامه یابد'

بن برنانکی
Image caption آقای برنانکی در برابر یک کمیته سنا شهادت می داد

بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، به کنگره اخطار داده است که بدون اتخاذ سیاست های صحیح از سوی دولت، رکود اقتصادی ممکن است تا 2010 ادامه یابد.

اما وی گفت که اگر دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و بانک مرکزی بتوانند تا حدودی اوضاع مالی را تثبیت کنند، سال 2010 می تواند سال بهبود اقتصادی باشد.

وی در برابر کمیته بانکی سنای آمریکا و لختی پس از آن اظهار نظر می کرد که داده های تازه نشان داد اعتماد مصرف کننده در ماه فوریه به کمترین حد از سال 1967 تاکنون یعنی زمان آغاز ثبت این اطلاعات توسط گروه موسوم به "هیات کنفرانس" افت کرده است.

شاخص اعتماد مصرف کننده اکنون به رقم 25 رسیده است که بسیار بدتر از پیش بینی هاست. این رقم در ماه ژانویه بیش از 37 بود.

همچنین ارقام تازه نشان می دهد که افت بهای مسکن در آمریکا شتاب گرفته است.

آقای برنانکی اخطار داد که ماهیت جهانی روند نزولی اقتصاد منبع تهدیدی برای آمریکاست زیرا به صادرات این کشور صدمه خواهد زد.

بانک مرکزی آمریکا در تلاش برای احیای اقتصاد نرخ بهره وام بانکی را به تقریبا رقم صفر کاهش داده است و دولت اوباما نیز اخیرا یک بسته محرک اقتصادی به ارزش 787 میلیارد دلار را امضا کرد.

آقای برنانکی گفت که وارونه شدن روند نزولی اقتصاد به موفقیت چنین تدابیری برای بازگرداندن وضعیت بازارهای پول و اعتبار به وضعیت عادی بستگی دارد.

وی گفت: "تنها در چنین صورتی است که به نظر من چشم اندازی معقول برای پایان رکود کنونی در سال 2009 و تبدیل شدن سال 2010 به سال بهبود اقتصادی وجود دارد."

آقای برنانکی به قانونگذاران اطمینان داد که او "به استفاده از کلیه ابزارهای موجود برای تحریک فعالیت اقتصادی و بهبود عملکرد بازار مالی متعهد است."

وی همچنین پیش بینی های بلندمدت اقتصادی را تشریح کرد و گفت که این پیش بینی ها دیدگاه سیاستگذاران را منعکس می کند دایر بر اینکه "یک بهبود کامل اقتصادی از رکود جاری احتمالا بیش از 2 یا 3 سال زمان خواهد برد."

وی گفت یک دور باطل از افزایش بیکاری و افت بهای مسکن و پس اندازها وجود دارد که باعث می شود مصرف کننده از مخارج بزند، که به نوبه خود باعث افزایش بیکاری می شود.

وی گفت برای شکستن این دور باطل "ضروری است که محرک های مالی با اقدامات جدی دولت برای تثبیت موسسات مالی و بازارهای مالی همراه شود."

وی در ارتباط با این نگرانی ها که طرح های نجات مالی ممکن است باعث ثروتمندتر شدن بانکداران شود گفت که کشور "نباید از نجات نظام مالی امتناع کند تنها به این دلیل که این کار باعث پاداش گرفتن کسانی می شود که خطا کرده اند."

مطالب مرتبط