کاهش صادرات در ژاپن

در حالت عادی، صادرات ژاپن خیلی بیشتر از واردات آن است. از سال 1981 به این سو وضع همیشه این طور بوده است.

تراز تجاری ژاپن در کل سال 2008 هم مثبت بود، اما در بسیاری از ماه های امسال تراز تجاری این کشور منفی بوده، و در اولین ماه سال جدید هم وضع به همین منوال بود. دلیل آن هم کاهش شدید صادرات است.

کاهش صادرات تقریبا در همه بازارهای جهانی ژاپن دیده می شود. فروش محصولات ژاپنی در آمریکا نسبت به سال گذشته به کمتر از نصف رسیده، و صادرات به چین حدود 45 درصد کم شده است.

یکی از بخش های اقتصاد ژاپن که بیشترین آسیب را دیده، صنعت خودروسازی است که صادرات آن بیش از 60 درصد کاهش یافته است. این صنعت در سال های گذشته یکی از مهم ترین و موفق ترین صنایع ژاپن بوده است.

داشتن صنایع تولیدی قدرتمند، مزایای زیادی دارد، اما دشواری هایی که ژاپن با آن روبرو شده، نشان دهنده مشکلاتی هم هست.

تجارت بین المللی تولیدات صنعتی بیشتر از تجارت بین المللی خدمات است و بنابراین از تغییرات در تقاضاهای جهانی، تاثیر بیشتری می گیرند. در نتیجه مشکلاتی که اقتصاد آمریکا با آن روبرو شده، تاثیر منفی عمیقی بر صنایع ژاپنی گذاشته است.

از سوی دیگر در اوضاع بد اقتصادی، فروش کالاهای صنعتی عموما ضربه بیشتری می خورد. ممکن است فردی به خریدن اتومبیل احتیاج داشته باشد، اما معمولا این نیاز، فوری نیست و می تواند به تاخیر بیفتد.

به علاوه در دوره بحران اقتصادی، معمولا انبارهای صنایع تولیدی پر از محصولات به فروش نرفته می شود و این صنایع مجبور می شوند تولیدشان را حتی یبشتر کم کنند تا انبارهایشان پر تر نشود.

ژاپن همچنین یکی از مهمترین تولیدکننده های تجهیزات صنعتی در دنیاست. سازمان های اقتصادی معمولا در دوران رکود، برنامه های سرمایه گذاری شان را به تعویق می اندازند، و این مسئله هم بر صنایع ژاپنی تاثیر گذاشته است.

مطالب مرتبط