اوباما بودجه 3600 میلیارد دلاری سال آینده را علنی کرد

اوباما
Image caption وی قول داده است ظرف چهار سال کسر بودجه را به نصف کاهش دهد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بودجه ای به حجم سه تریلیون و 600 میلیارد دلار را با هدف خارج کردن کشور از بحران اقتصادی فاش کرده است.

وی پیش بینی کرده است که کسر بودجه سال جاری یک تریلیون و 750 میلیارد دلار خواهد بود که بزرگترین کسر بودجه از زمان جنگ جهانی دوم است.

مخارج پیش بینی شده در بودجه سال آینده شامل 634 میلیارد دلار برای اصلاح سیستم مراقبت های بهداشتی است و 250 میلیارد دلار نیز کنار گذاشته می شود تا در صورت ضروری شدن نجات بانک ها موجود باشد. بانک های آمریکایی هم اکنون گرفتار بحران شدیدی هستند.

جزئیات بیشتر برنامه بودجه در ماه آوریل اعلام خواهد شد.

هزینه بودجه سال آینده کمتر از 3700 میلیارد دلاری است که پیش بینی می شود دولت در سال جاری مالی که در سپتامبر 2008 پایان خواهد یافت خرج خواهد کرد. هزینه های سال جاری مالی شامل بسته محرک های اقتصادی نیز می شود.

رئیس جمهوری آمریکا قول داد که برای تامین این بودجه، مالیات ثروتمندترین افراد جامعه و شرکت هایی که در خارج نیرو استخدام می کنند را افزایش دهد.

وی افزود که در عوض مالیات 95 درصد خانواده های سختکوش را کاهش خواهد داد.

وی گفت "گزینه های دشواری پیش رو داریم" و افزود که بخش هایی هست که دولت در شرایط عادی اقتصادی مایل به هزینه کردن در آنهاست اما در این مقطع زمانی امکان آن را ندارد.

وی گفت: "تک تک ما باید در مورد برخی چیزهایی که به آنها اهمیت می دهیم سازش کنیم، چرا که درحال حاضر امکان تامین آنها را نداریم."

آقای اوباما قول داده است تا پایان دوره نخست ریاست جمهوری خود در سال 2013 کسر بودجه را به نصف کاهش دهد و گفته است یکی از راه های تحقق این هدف کاستن از اتلاف در دولت است.