تولید صنعتی ژاپن کاهش یافت

Image caption مصرف کنندگان در سراسر جهان در حال حاضر تمایلی به خرید اتومبیل های ژاپنی ندارند

دولت ژاپن اعلام کرد تولید صنعتی این کشور در ماه ژانویه سال جاری میلادی 10 درصد افت کرد که بیشترین میزان افت از بیش از نیم قرن قبل محسوب می شود که ثبت آمار در این زمینه آغاز شد.

ژاپن دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود اما با بیشتر شدن تبعات بدترین رکود اقتصادی دهه های اخیر در ژاپن، این چهارمین ماه پیاپی است که تولید کارخانجات این کشور کاهش می یابد.

تازه ترین ارقام تنها چند روز پس از آن نتشر شد که دولت اعلام کرد صادرات ژاپن در ماه ژانویه نیز به نسبتماه ژانویه سال 2008 45.7 درصد کاهش یافته است.

اقتصاد ژاپن به دلیل کاهش تقاضا برای محصولات این کشور در خارج با مشکل مواجه شده است.

رولند بورک، گزارشگر بی بی سی در توکیو می گوید مصرف کنندگان در سراسر جهان که نگران از دست دادن مشاغل خود در دوران رکود هستند، تمایلی به خرید دستگاه های الکترونیکی ژاپنی نشان نمی دهند.

همچنین میزان خرید در داخل ژاپن هم کاهش یافته است و به گزارش خبرنگار ما، متوسط هزینه صرف شده توسط خانواده ها در ماه ژانویه سال جاری به نسبت همین ماه در سال گذشته نزدیک به شش درصد کاهش یافته است.

بیکاری نیز رو به افزایش است و شمار افراد بی کار شده به بیش از 200 هزار نفر رسیده است.

ژاپن زمانی در برابر بحران جهانی نسبتا مصون محسوب می شد زیرا بانک های این کشور به اندازه بانک های اروپایی و آمریکایی درگیر واگذاری وام های نامطمئن و بد نبودند.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید اتکای ژاپن به بازارهای خارجی برای خارج کردن اقتصاد این کشور از وضعیت سقوطی که در دهه 1990 رخ داد، به شدت ژاپن را دربرابر تحولات خارجی آسیب پذیر ساخت.

مطالب مرتبط