ایران خودرو در افغانستان خط تولید ایجاد می کند

خودروی سورن
Image caption خودروی سورن یکی از محصولات شرکت ایران خودرو است

شرکت ایران خودرو بزرگترین خودروساز ایران با همکاری شرکای افغان برای تولید خودرو در افغانستان 20 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش داده که گروهی از مدیران یک شرکت وابسته به ایران خودرو با مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان در باره تاسیس و راه اندازی یک واحد تولید خودرو در کابل مذاکره کرده اند.

مدیران شرکت بازرگانی همگام که یکی از شرکت های وابسته به ایران خودرو است، با مدیران اتاق صنایع افغانستان توافق کرده اند که یک کارخانه تولید خودروهای ایرانی در ولایت هرات در افغانستان ساخته شود.

ایران خودرو بزرگترین خودروساز ایران است و سالانه حدود 550 هزار دستگاه خودرو تولید می کند و تاکنون در کشورهای ونزوئلا، سنگال، روسیه سفید، سوریه و آذربایجان کارخانجاتی را برای تولید خودرو احداث کرده است.

در ایران سالانه بیشتر از یک میلیون خودرو تولید می شود که شرکت ایران خودرو بیشتر از نیمی از آن را تولید می کند. در کارخانه ایران خودرو انواع خودروهای پژو تولید تولید می شود و خودروهای ایرانی سمند نیز یکی از محصولات این شرکت است.

سید فخرالدین حیدری منش مدیرعامل شرکت همگام گفته است: "تاسیس و راه اندازی مراکز تولید خودرو در افغانستان با توجه به بازار آزاد این کشور یک تحول محسوب می شود و تاجران افغان می توانند با سرمایه گذاری در این بخش از ظرفیت و پتانسیل جاری نهایت بهره را ببرند.

Image caption ایران خودرو سالانه حدود 550 هزار دستگاه خودرو تولید می کند

مقامات ایرانی ابراز امیدواری کرده اند که سرمایه گذاران افغان نیز در این پروژه مشارکت کنند.

محمد قربان حق جو رئیس هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته است که این کشور بهترین بازار برای فروش خودرو است چون تقاضا برای خودروهای جدید وجود دارد.

در سالهای اخیر ورود خودروهای کهنه و دست دوم باعث مشکلاتی نظیر آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی شده است.

به گفته آقای حق جو، می خواهیم آهسته آهسته و طبق یک برنامه هدفمند به جای استفاده از خودروهای کهنه و فرسوده، خودورهای جدید و نو را جایگزین کنیم.

مقامات افغان آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تولید خودرو در آن کشور اعلام کرده اند.

خان جان الکوزی معاون هیات مدیره اتاق تجارت افغانستان گفته است: "افغانستان قبرستان خوروهای کهنه است و تاسیس و راه اندازی کارخانه تولید خودرو در افغانستان علاقمندان زیادی خواهد داشت و تجربه نشان داده است که سرمایه گذاری در این بخش هیچ ریسکی ندارد."

مطالب مرتبط