17:49 گرينويچ - 01 مارس 2009 - 11 اسفند 1387

اروپا از سیاستهای حمایتی اقتصادی اجتناب می کند

آقای سارکوزی اتهام حمایتگرایی را رد کرده است

رهبران اتحادیه اروپا اجلاس یک روزه و اضطراری خود در بروکسل را با این وعده به پایان بردند که در مواجه با بحران اقتصادی این منطقه به قوانین بازار مشترک احترام بگذارند.

میرک توپولانک، نخست وزیر جمهوری چک که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز یکشنبه (اول مارس)، در یک کنفرانس خبری گفت لازم است اروپا از سیاست های حمایتگرانه اقتصادی اجتناب کند.

اما رهبران اروپا شرکت کننده در این اجلاس در باره صندوق اضطراری منطقه ای به ارزش دویست و سی میلیارد دلار، که از سوی مجارستان پیشنهاد شده بود، به توافق نرسیدند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با این طرح مخالفت کرده است.

گفتگو با امید فراستی، خبرنگار ساکن بروکسل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اتحادیه اروپا از صندوق اضطراری این اتحادیه به مجارستان و لتونی میلیاردها دلار کمک کرده است و گزارشگر بی بی سی می گوید که رومانی کشور بعدی است که قرار است کمک مالی دریافت کند.

در پایان اجلاس امروز اعلام شد که رهبران اتحادیه اروپا در اجلاسی ویژه در ماه آوریل با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات خواهند کرد.

هدف از برگزاری اجلاس غیرمنتظره در بروکسل رفع اختلافات کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر نحوه مقابله با بحران اقتصادی بود.

درخواست برگزاری این اجلاس (از سوی نخست وزیر جمهوری چک)، پس از آن مطرح شد که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه قول داد سه میلیارد یورو به صنعت اتومبیل سازی فرانسه کمک کند.

گزارشگر بی بی سی در بروکسل می گوید بحران اقتصادی فشاری غیرمنتظره را متوجه اعضای اتحادیه اروپا کرده و باعث ایجاد تنش بین اعضای با سابقه و اعضای تازه، و همچنین میان کشورهای کوچکتر و بزرگتر شده است.

در حال حاضر، به ویژه اعضای شرق و مرکز اروپا نگران موازینی هستند که از دید آنها تنها برای حمایت از صنایع و اقتصاد داخلیکشورهای غرب اتحادیه وضع شده است و حمایتگرایانه محسوب می شوند.

آقای سارکوزی که به خاطر کمک به صنایع اتومبیل سازی کشورش از جمله رهبرانی بوده که مورد انتقاد قرار گرفته است، اتهام حمایتگرایی را رد کرده اما گفته است اگر آمریکا از صنایع خود دفاع می کند شاید اروپا هم باید اقدامی مشابه را در پیش بگیرد.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا هشدار داده است که نباید از کمک های دولتی برای تقویت صنایع بحران زده داخلی استفاده کرد زیرا این مسئله روند پیشرفت اتحادیه اروپا به سمت ایجاد بازارهای رقابتی فرا مرزی را معکوس خواهد کرد.

9 کشور مرکز و شرق اتحادیه اروپا، پیش از حضور در اجلاس بروکسل با یکدیگر دیدار کردند تا درباره ارزش درحال افت پول رایج خود، روند تعطیلی کارخانجات و احتمال ناآرامی های اجتماعی با یکدیگر گفتگو کنند.

مجارستان درخواست کمکی 180 میلیارد یورویی را برای کشورهای مرکز و شرق اروپا مطرح کرده است اما مقام های اتحادیه اروپا در این باره به توافق نرسیدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.