اعلام 61 میلیارد دلار ضرر سه ماهه شرکت بیمه آمریکایی

شرکت بیمه AIG
Image caption شرکت بیمهAIG بیشترین رقم کمک را برای جلوگیری از ورشکستگی دریافت کرده

شرکت بیمه AIG که یکی از بزرگ ترین شرکت های بیمه آمریکایی است اعلام کرده که در سه ماه آخر سال 2008، بیش از 61 میلیارد دلار ضرر کرده است.

این رقم بیشترین ضرر سه ماهه در تاریخ شرکت های آمریکایی است و کل زیان سالانه این شرکت بیمه را به حدود 100 میلیارد دلار می رساند.

شرکت بیمه AIG وام های رهنی بانک ها را در سراسر جهان بیمه می کند.

در پی اعلام میزان ضرر اخیر این شرکت، وزرات خزانه داری و نیز بانک مرکزی آمریکا بدون فوت وقت اعلام کردند که 30 میلیارد دلار دیگر برای این شرکت بیمه فراهم خواهند کرد.

این مبلغ علاوه بر 150 میلیارد دلاری است که دولت آمریکا برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت AIG هم اکنون قول پرداخت آن را داده است.

اعلام کاهش فعالیت بانک HSBC در آمریکا

در تحولی دیگر، بانک اچ اس بی سی، که یکی از بزرگ ترین بانک های دنیاست، اعلام کرده که فعالیت های وام دهی خود در آمریکا را به شدت محدود می دهد.

این تصمیم در پی زیان هایی است که در نتیجه آن میزان منفعت بانک اچ ای بی سی در سال گذشته بیش از 60 درصد کاهش یافت و به حدود 9 میلیارد دلار رسید.

با محدود شدن فعالیت این بانک در آمریکا بیش از 6 هزار کارمند بیکار خواهند شد و بیشتر دفاتر دو شرکت آمریکایی وابسته به این بانک، با تعطیل شدن مواجهند.

در همین حال، بانک اچ اس بی سی اعلام کرده که در نظر دارد برای تقویت وضعیت مالی خود بیش از 17 میلیارد دلار با کمک سرمایه گذاران جمع آوری کند.

استفن گرین، رئیس این بانک به بی بی سی گفت با اجرای این تصمیم اچ اس بی سی، موقعیتی بسیار قوی پیدا خواهد کرد و احتیاجی به درخواست کمک از دولت بریتانیا نخواهد داشت.

مطالب مرتبط