سقوط ارزش سهام در بازارهای جهانی

شاخص داوجونز به پایین ترین حد در دوازده سال گذشته رسیده است
Image caption شاخص داوجونز به پایین ترین حد در دوازده سال گذشته رسیده است

نگرانی از ادامه بحران در اقتصاد جهانی کاهش شدید ارزش سهام در بازارهای عمده بورس را به همراه داشته است.

در نیویورک، ارزش شاخص داوجونز در معاملات دوشنبه برای نخستین بار از سال ۱۹۹۷ به زیر ۷۰۰۰ واحد رسید.

در لندن نیز ارزش شاخص فوتسی-۱۰۰ برای مدت کوتاهی به پایین ترین حد در شش سال گذشته رسید. شاخص های اصلی سایر بازارهای اروپایی نیز کاهش داشتند.

کاهش شدید ارزش سهام در این بازارها در پی انتشار خبر مداخله سی میلیارد دلاری دولت آمریکا در شرکت بیمه ای آی جی رخ داد.

ای آی جی که از بزرگترین شرکت های بیمه در جهان است و دولت آمریکا در پی انتشار خبر زیان ۶۲ میلیارد دلاری این شرکت، سی میلیارد دلار به آن کمک کرد.

در پی انتشار این خبر ارزش شاخص های داوجونز و استاندارد اند پورز به ترتیب چهار و دو دهم و چهار و هفت دهم درصد کاهش داشت.

کارشناسان می گویند جبران ارزش از دست رفته شاخص های عمده به چند سال فرصت نیاز دارد.

دیوید چالوپنیک از کارشناسان بازار سرمایه در این باره می گوید: "ما ممکن است این حس را داشته باشیم که مشکلات حل خواهند شد ولی سال ها طول خواهد کشید که به وضع سال گذشته ارزش سهام برگردیم."

زیان بزرگ

زیان ۶۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری شرکت ای آی جی در سه ماهه پایانی ۲۰۰۸ بزرگترین زیان تاریخ فعالیت شرکت های سهامی در آمریکا در یک دوره سه ماهه است.

ای آی جی پیش از این ۱۵۰ میلیارد دلار کمک از دولت آمریکا دریافت کرده است و بزرگ ترین دریافت کننده کمک در جریان مداخله دولت در بازارها در ماه های گذشته بوده است.

دولت آمریکا و بانک مرکزی این کشور در جواب منتقدان با اشاره به حجم بالای سرمایه گذاری این شرکت در ۱۳۰ کشور می گویند به هر ترتیب باید مانع از ورشکستگی این شرکت شد.

علاوه بر زیان شرکت ای آی جی، انتشار خبر کاهش ۶۲ درصدی سود بانک بریتانیایی اچ اس بی سی در سال ۲۰۰۸ و انتشار آمار ضعیف بخش تولیدات صنعتی در اروپا نیز در سقوط ارزش سهام در بازارهای جهانی نقش داشت.

مطالب مرتبط