میدوف به میلیاردها دلار کلاهبرداری اقرار کرد

Image caption میدوف به میلیاردها دلار کلاهبرداری از سرمایه گذاران اقرار کرد

برنارد میدوف، سرمایه دار آمریکایی اتهامات مربوط به میلیاردها دلار کلاهبرداری را پذیرفت. او به تمام یازده مورد اتهام خود، از جمله پولشویی و تقلب اقرار کرد و گفت که "عمیقا متاسف و شرمسار است".

دادستان ها امیدوارند که میدوف به 150 سال حبس محکوم شود.

گفته می شود او بزرگترین متقلب در تاریخ است که به جرم خود اقرار کرده است.

دادستان گفته است که آقای میدوف، هفتاد ساله، در طول 20 سال میلیاردها دلار از مشتریان خود اختلاس کرده و با ایجاد شرکت های قلابی، سرمایه ها را منتقل کرده است.

بر اساس محتوای این پرونده، آقای میدوف، با ایجاد یک شرکت هرمی، چند هزار مشتری، از جمله تعدادی موسسات مالی و بانک های بزرگ آمریکایی و خارجی را قانع کرد تا برای کسب سودهایی به مراتب بالاتر از سود پرداختی موسسات دیگر، مبالغ کلانی را نزد این شرکت سرمایه گذاری کنند.

آقای میدوف عمدتا با استفاده از سپرده های مشتریان جدید به پرداخت سود یا اصل سرمایه مشتریان قبلی مبادرت می کرد و شرکت وی عملا از محل سرمایه گذاری و معاملات سهام و اوراق بهادار عایدی چندانی نداشت.

روز 11 دسامبر 2008 ، ماموران پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی - برنارد میدوف را به اتهام کلاهبرداری بازداشت کردند در حالیکه گفته می شد که وی در جمع گروهی از کارکنان شرکت خود اعتراف کرده بود که با وجود بدهی چند میلیارد دلاری، مجموع دارایی شرکت میدوف از حدود دویست تا سیصد میلیون دلار تجاوز نمی کند.

سازمان اصلی نظارت بر فعالیت های مرتبط با معاملات اوراق بهادار در آمریکا تحقیقاتی را در مورد ناکامی این سازمان در تشخیص یک کلاهبرداری پنجاه میلیارد دلاری به جریان انداخت.

پیشتر گزارش شده بود که از سال ها قبل، برخی از کارشناسان مالی نسبت به نحوه فعالیت شرکت برنارد میدوف هشدار داده و خواستار بررسی این فعالیت ها شده بودند.

با اینهمه، کمیسیون اوراق بهادار ظاهرا به این هشدارها توجهی نشان نداد و مانع از ادامه فعالیت شرکت برنارد میدوف نشد.

مطالب مرتبط