تلاش آمریکا برای اطمینان دادن به چین

ون جیابائو
Image caption چین ظاهرا تا حدودی نگران سرمایه گذاری خود در آمریکاست

کاخ سفید سعی کرده است به چین اطمینان دهد که سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری این کشور در آمریکا علیرغم بحران اقتصادی ایمن است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت: "هیچ سرمایه گذاری ای در دنیا ایمن تر از سرمایه گذاری در آمریکا نیست."

پیشتر ون جیابائو نخست وزیر چین ابراز نگرانی کرده و از آمریکا خواسته بود "کشوری معتبر" باقی بماند.

چین مقدار هنگفتی اوراق قرضه دولتی آمریکا را خریداری کرده است که این کشور را به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در آمریکا بدل می کند.

پیشتر مشاور عالی امور اقتصادی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سعی کرد در مورد اینکه سرمایه گذاری چین در آمریکا ایمن است به پکن اطمینان دهد.

لری سامرز گفت واشنگتن نگهبان این سرمایه گذاری خواهد بود.

ون جیابائو در سخنانی در جلسه پایانی کنگره ملی خلق در روز جمعه گفت که این کشور نسبت به امنیت سرمایه گذاری های خود در آمریکا در نتیجه اجرای سیاست های اقتصادی این کشور "اندکی احساس نگرانی" می کند.

آقا ون از دولت آمریکا خواست که برنامه های مقابله با رکود اقتصادی را به گونه ای تدوین و اجرا کند که باعث آسیب رسیدن به ارزش سرمایه گذاری های چین در آن کشور نشود.

به گفته نخست وزیر چین، دولت این کشور وام های قابل توجهی را در اختیار ایالات متحده قرار داده و مایل نیست سیاست های اقتصادی آمریکا باعث کاهش ارزش این وام ها شود.

دولت آمریکا برای مقابله با رکود اقتصادی، منابع گسترده ای را هم از از طریق خرید سهام موسسات مالی و هم با تصویب بودجه ای برای اجرای طرح های عمرانی دولتی اختصاص داده و از جمله از دولت چین خواسته است با استفاده ذخیره ارزی خود به خرید این اوراق مبادرت ورزد.

این منابع قاعدتا باید از طریق صدور و فروش اوراق قرضه دولتی تامین شود که به دلیل افزایش عرضه، می تواند به کاهش بهای این اوراق در بازار مالی منجر شود.

مطالب مرتبط