اعضاء گروه بیست با وجود اختلاف دیدار می کنند

Image caption در آستانه گفتگوها آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی بریتانیا (چپ) با همتای آمریکایی خود دیدار کرد

امروز (شنبه چهاردهم مارس 2009) با وجود اختلاف رو به افزایش میان اروپا و آمریکا بر سر نحوه مقابله با رکود جهانی، وزرای دارایی بیست اقتصاد عمده جهان (موسوم به کشورهای عضو گروه بیست) در جنوب انگلستان جلسه ای برگزار کرده اند.

در این دیدار که روسای بانک های مرکزی این کشورها نیز حضور دارند، درباره راه های خارج کردن اقتصاد این کشورها از حال رکود مذاکره می کنند.

اختلاف بر سر نحوه دستیابی به این هدف است؛ آمریکا مایل است دیگر کشورها راهی مانند این کشور را در پیش بگیرند و با اجرای طرح هایی گسترده که هزینه آن از سوی دولت تامین می شود اقتصاد را به فعالیت وادارند، اما اروپایی ها ترجیح می دهند اولویت را بر تنظیم مقررات بازارهای مالی و بانکی قرار دهند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در هفته گذشته با تاکید بر موضع اروپا اعلام کرد مسئله صرف هزینه های بیشتر نیست، بلکه هدف ایجاد نظامی است که از وقوع مجدد بحران مشابه در آینده جلوگیری کند.

با این حال آلیستر دارلینگ وزیر دارایی بریتانیا در گفتگو با رسانه ها تلاش کرد اختلاف را سطحی نشان دهد.

او گفت: "در مجموع فکر می کنم ما بر سر موضوعات توافق داریم. البته [واضح است که] اگر بیست نفر در یک اتاق باشند اختلاف نظرهایی ایجاد می شود. زیرا هر کشور باید تصمیم بگیرد که با اقتصاد خود چه کند."

بخشی از تاکید اروپا بر لزوم به کار گیری مقررات سخت گیرانه تر برای فعالیت های بانکی خواهد بود که در این زمینه پیشرفت هایی هم حاصل شده و در حال حاضر سویس، اتریش و لوکزامبورگ اعلام کرده اند از حساسیت خود درباره مخفی نگه داشتن مراودات مشتریان بانک های خود خواهند کاست.

دیدار امروز که در شهر هورشام در ایالت ساسکس در جنوب انگلستان برگزار شده، زمینه را برای دیدار رهبران کشورهای گروه بیست که ماه آینده میلادی در بریتانیا برگزار می شود فراهم می کند.

حجم اقتصاد این کشورها معادل تقریبا 85 درصد حجم کل اقتصاد جهان است.

مطالب مرتبط