اوباما به سرمایه گذاران خارجی اطمینان داد

اوباما
Image caption رئیس جمهوری آمریکا می گوید ثبات سیاسی کشورش امنیت سرمایه گذاری را تامین می کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درباره ایمنی سرمایه های خارجی در کشورش به چین و سایر سرمایه گذاران خارجی اطمینان داده است.

دولت چین که بزرگ ترین تامین کننده وام های دولت آمریکاست اخیرا درباره امنیت سرمایه گذاری در آمریکا ابراز نگرانی کرده بود. با این همه رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در کاخ سفید با اشاره به ثبات سیاسی کشورش، آمریکا را همچنان مکانی مناسب برای سرمایه های خارجی دانست.

باراک اوباما می گوید نه فقط دولت چین بلکه هر سرمایه گذار خارجی ای باید درباره آینده دارایی هایش در آمریکا اطمینان کامل داشته باشد.

ون جیابائو، نخست وزیر چین، روز جمعه نسبت به امنیت سرمایه های کشورش در آمریکا ابراز نگرانی کرده بود.

بانک های چین در حال حاضر بزرگ ترین خریدار اوراق قرضه صادره از طرف وزارت خزانه داری آمریکا هستند.

حدود 700 میلیارد دلاری که چین در اوراق قرضه خزانه داری آمریکا (یا به تعبیری بدهی دولت آمریکا) سرمایه گذاری کرده، چین را به بزرگ ترین وام دهنده خارجی آمریکا تبدیل کرده است.

این مقام تا حدود یک سال پیش به ژاپن تعلق داشت.

اما با افزایش تلاطم در بازارهای بورس آسیا و آمریکا چین از سال گذشته میلادی سهم خود در اوراق قرضه دولت آمریکا را حدود 46 درصد افزایش داده است.

با این همه دولت چین می گوید اوراق قرضه دولت آمریکا حداقل در سال گذشته یک ضرر 2.7 درصدی به خریداران آن ها وارد کرده است.

به همین دلیل است که نخست وزیر چین صراحتا از دولت آمریکا خواسته که برنامه های اقتصادی اش را طوری اجرا کند که باعث آسیب رسیدن به ارزش سرمایه گذاری های چین در آمریکا نشود.

اوراق قرضه خزانه داری آمریکا هرچند میزان سوددهی چندان زیادی ندارند خرید آن ها عموما یک سرمایه گذاری بلند مدت کم خطر به حساب می آید.

با این همه بعضی در آمریکا نگران افت شدید بهای اوراق قرضه دولت آمریکا در بازارهای جهانی هستند.

وارن بافت دومین مرد ثروتمند دنیا هشدار داده که تقاضا برای اوراق قرضه آمریکا بیش از اندازه بالا رفته و احتمال سقوط قیمت آن در آینده نه چندان دور وجود دارد.

در صورت تحقق این سناریو نه تنها به اعتبار دولت آمریکا و ارزش دلار صدمه سنگینی وارد خواهد شد، بلکه به گفته اقتصاددان ها دو کشور چین و ژاپن که در مجموع بالای یک تریلیون دلار در بدهی آمریکا سرمایه گذاری کرده اند به شدت ضرر خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه تلاش کرد که این نگرانی ها را برطرف کند. باراک اوباما نظام سیاسی آمریکا را با ثبات و سیستم اقتصادی کشور را فوق العاده دانست و گفت سرمایه گذاران خارجی باید به آمریکا اطمینان کامل داشته باشند.

پیشتر نیز کاخ سفید سعی کرده بود در این زمینه به چین اطمینان دهد.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت: "هیچ سرمایه گذاری ای در دنیا ایمن تر از سرمایه گذاری در آمریکا نیست."

ون جیابائو در سخنانی در جلسه پایانی کنگره ملی خلق در روز جمعه گفته بود که این کشور نسبت به امنیت سرمایه گذاری های خود در آمریکا در نتیجه اجرای سیاست های اقتصادی این کشور "اندکی احساس نگرانی" می کند.

مطالب مرتبط