خشم اوباما نسبت پرداخت پاداش کلان به مدیران AIG

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما از پرداخت پاداش های کلان به مدیران موسساتی که از دولت کمک مالی دریافت کرده اند، ناراضی است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت پرداخت پاداش های پرداختی به مدیران و کارکنان ارشد شرکت بیمه ای آی جی ابراز خشم کرده است.

این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های بیمه در جهان است و در پی بروز بحران در اقتصاد جهانی و زیان شدید، با کمک ۱۷۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا از ورشکستگی نجات پیدا کرد.

در این حال، ای آی جی اعلام کرده است که برای تشویق تعدادی از کارکنان ارشد خود به آنها ۱۶۵ میلیون دلار پاداش خواهد داد.

این موضوع در آمریکا به موضوعی حساسیت برانگیز تبدیل شده است و آقای اوباما به آن واکنش نشان داده است.

باراک اوباما در سخنانی ضمن انتقاد از تصمیم ای آی جی، طمع و بی مسوولیتی مدیران این شرکت را علت زیان سنگین آن دانست.

زیان هنگفت

ای آی جی در سه ماه نخست امسال ۶۰ میلیارد دلار ضرر داده است.

یکی از علت های اعتراض شدید به پرداخت پاداش به کارکنان ارشد این شرکت این است که بخش مهمی از پاداش ۱۶۵ میلیون دلاری قرار است به کارکنان واحد محصولات مالی این شرکت تعلفق گیرد.

دو سوم زیان مالی ای آی جی در سال ۲۰۰۹ مربوط به این واحد بوده است.

آقای اوباما بدستور توقف پرداخت پاداش به کارکنان ای آی جی را صادر کرده است.

او در سخنانی گفت: " درشش ماه گذشته ای آی جی مبالغ قابل ملاحظه ای را از وزارت خزانه داری دریافت کرده است. من از وزیر خزانه داری خواسته ام از کمک دولت به عنوان اهرم و نیز از هر راه قانونی موجود برای ممانعت از پرداخت پاداش ها در ای آی جی استفاده کند."

اما مدیران شرکت ای آی جی پرداخت پاداش را برای حفظ کارمندان نمونه خود لازم می دانند و می گویند بر اساس قراردادهای قبلی موظف به پرداخت پاداش و اضافه حقوق به آن ها هستند.

بیشتر مردم آمریکا این روزها شرکت هایی مانند ای ای جی را عامل اصلی نابسامانی فعلی در اقتصاد کشور می دانند و به خبر اعطای هرگونه پاداش به مدیران یا کارمندان آنها بسیار حساسند.

برخی از ناظران حتی این سوال را مطرح کرده اند که چرا باید این شرکت بیمه میلیاردها دلار از کمک دولت را به بانک های بزرگ منتقل کند.

مطالب مرتبط