دو برابر شدن بودجه اضطراری اتحادیه اروپا

پرچم کشورهای اتحادیه اروپا
Image caption رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تسلیم فشارهای آمریکا نشدند

رهبران کشورهای اتحادیه اروپا که در بروکسل تشکیل جلسه داده بودند در جلسه نهایی خود، به دو برابر شدن بودجه اضطراری جهت کمک به آن دسته از اعضای اتحادیه که با مشکلات مالی مواجهند موافقت کردند.

در طی چهار ماه گذشته این دومین بار است که این بودجه افزایش یافته و به 68 میلیارد دلار رسیده است.

شرکت کنندگان در اجلاس همچنین موافقت کردند برای مقابله با رکود جهانی، قدرت اعطای وام توسط صندوق بین المللی پول را افزایش دهند و بیش از 100 میلیارد دلار اعتبار در اختیار این نهاد قرار دهند.

کشورهای مجارستان و اوکراین هم اکنون از این کمک ها استفاده کرده اند و رومانی نیز در صدد دریافت کمک از این دو منبع مالی است.

افزایش بودجه کمک های اضطراری اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی از این موضوع بود که چنانچه کشورهای بیشتری درخواست کمک کنند امکانات مالی وجود نداشته باشد.

ولی رهبران اتحادیه اروپا تسلیم فشار های آمریکا که خواسته بود به منظور شروع رشد اقتصادی، کشورهای اروپایی پول بیشتری را هزینه کنند، نشدند و با این پیشنهاد موافقت نکردند.

میرک توپولانک، نخست وزیر جمهوری چک که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد به بی بی سی گفت امریکا باید از تاریخ دهه 1930 خود، درس بگیرد و بداند که تزریق پول نقد به تنهایی، تنها باعث ادامه بحران خواهد شد و اروپا نمی خواهد به یک چنین دامی بیافتد.

مطالب مرتبط