نزاع بر سر اقدام رنو در اجلاس اتحادیه اروپا

پرچم کشورهای اتحادیه اروپا
Image caption این نزاع بر سر اقدام رنو در جریان نشست سران اتحادیه اروپا بروز کرد

درحالی که رهبران اتحادیه اروپا درحال برگزاری اجلاسی در بروکسل درباره بحران اقتصادی هستند، نزاع تازه ای پیرامون سیاست های حمایتگرایانه فرانسه بروز کرده است.

این نزاع در پی آن روی می دهد که معلوم شد شرکت اتومبیل سازی رنو قصد دارد برای ایجاد 400 شغل در فرانسه بخشی از تاسیسات تولیدی خود را از اسلوانی به فرانسه منتقل کند.

کمیسیون اروپایی گفت خواستار رفع ابهام فوری در این باره شده است. همین چند هفته قبل اتحادیه اروپا اجازه داد فرانسه به اتومبیل سازان کمک دولتی ارائه کند.

این نزاع ممکن است قول اتحادیه اروپا برای دو برابر کردن 50 میلیارد یورویی که به عنوان یک بودجه اضطراری برای کشورهای غیرعضو ناحیه یورو که با مشکلات مواجهند کنار گذاشته شده را تحت الشعاع قرار دهد.

به علاوه رهبران اتحادیه اروپا گفتند تا 75 میلیارد یورو در قالب وام برای رساندن وجه نقد صندوق بین المللی پول به 500 میلیارد دلار ارائه خواهند کرد.

ولی رهبران اتحادیه اروپا تسلیم فشار های آمریکا که خواسته بود به منظور شروع رشد اقتصادی، کشورهای اروپایی پول بیشتری را هزینه کنند، نشدند و با این پیشنهاد موافقت نکردند.

این اجلاس دو روزه درحالی برگزار می شود که رهبران گروه 20 خود را برای اجلاس دوم آوریل در لندن آماده می کنند.

اوئانا لانگسکو خبرنگار بی بی سی در بروکسل پایتخت بلژیک می گوید که این بدترین شرایط ممکن برای بروز نزاع بر سر رنو است زیرا رهبران اتحادیه اروپا بر آمریکا و سایرین فشار می آورند در جریان مقابله با بحران اقتصادی، از هرگونه حمایتگرایی از محصولات داخلی خودداری کنند.

جدال پس از آن آغاز شد که لوک شاتل وزیر صنایع فرانسه به رادیوی فرانسه گفت که رنو بخشی از خط تولید خود را از اسلوانی به کارخانه ای در فلینز در نزدیکی پاریس منتقل خواهد کرد که باعث ایجاد 400 شغل می شود.

یک سخنگوی رنو گفت این شرکت قصد دارد تولید خود را هم در اسلوانی و هم فرانسه افزایش دهد و هدف این جابجایی جبران کسری ظرفیت تولید در اسلوانی است.

وی این مساله را که این حرکت به قول حفظ شغل ها در فرانسه در ازای دریافت کمک دولتی مربوط است را رد کرد.

اما نیلی کروس کمیسر ناظر بر رقابت در اتحادیه اروپا گفت که به شدت از این حرکت متعجب است و خواستار رفع ابهام در مورد مساله از سوی مقام های فرانسوی است.

به گفته وی آقای شاتل چند هفته پیش به او قول داده بود که یک طرح نجات 8 میلیارد دلاری از سوی دولت برای اتومبیل سازان به انتقال شغل ها به فرانسه گره زده نمی شود.

خانم کروس می گوید اما اگر چنین ارتباطی میان کمک ها و انتقال شغل به فرانسه ثابت شود اقدامی غیرقانونی بر اساس مقررات اتحادیه اروپا خواهد بود.

افزایش کمک ها

در جلسه روز جمعه رهبران کشورهای اتحادیه اروپا با دو برابر شدن بودجه اضطراری جهت کمک به آن دسته از اعضای اتحادیه که با مشکلات مالی مواجهند موافقت کردند.

در طی چهار ماه گذشته این دومین بار است که این بودجه افزایش یافته و به 68 میلیارد دلار رسیده است.

شرکت کنندگان در اجلاس همچنین موافقت کردند برای مقابله با رکود جهانی، قدرت اعطای وام توسط صندوق بین المللی پول را افزایش دهند و بیش از 100 میلیارد دلار اعتبار در اختیار این نهاد قرار دهند.

کشورهای مجارستان و اوکراین هم اکنون از این کمک ها استفاده کرده اند و رومانی نیز در صدد دریافت کمک از این دو منبع مالی است.

افزایش بودجه کمک های اضطراری اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی از این موضوع بود که چنانچه کشورهای بیشتری درخواست کمک کنند امکانات مالی وجود نداشته باشد.

مطالب مرتبط