برخی مدیران AIG پاداش خود را پس می دهند

ای آی جی
Image caption ای آی جی در سه ماه نخست 2009 ۶۰ میلیارد دلار ضرر کرد

تعدادی از مدیران شرکت بیمه "ای آی جی" موافقت کرده اند که میلیون ها دلاری که اخیرا به عنوان پاداش دریافت کرده اند را بازگردانند.

شرکت ای آی جی که یکی از بزرگ ترین شرکت های بیمه در جهان است، در پی بروز بحران در اقتصاد جهانی و زیان سنگین، با کمک ۱۷۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا از ورشکستگی نجات پیدا کرد.

با این همه، این شرکت روز 15 مارس 2009 اعلام کرد که برای تشویق تعدادی از کارکنان و مدیران ارشد خود به آن ها ۱۶۵ میلیون دلار پاداش پرداخت کرده است.

آندرو کومو دادستان ایالت نیویورک روز دوشنبه (23 مارس) اعلام کرد که 9 تن از 10 مدیر ارشد ای آی جی موافقت کرده اند که پاداش سال 2008 خود را پس دهند.

تصمیم جنجالی شرکت ای آی جی موجب خشم بیشتر مردم و سیاستمدارن آمریکایی شد، چرا که به گفته آن ها مدیران این شرکت شایستگی دریافت پاداش و آن هم از محل کمک های اضطراری دولت را ندارند.

دادستان ایالت نیویورک گفته است، حدود 80 میلیون دلار از این پاداش ها که به مدیران آمریکایی این شرکت پرداخت شده است، به زودی پس داده خواهد شد.

آن طور که دادستان نیویورک روز دوشنبه (23 مارس) اعلام کرد، برخی از مدیرانی که از ای آی جی پاداش دریافت کرده اند در خارج از آمریکا زندگی می کنند و وی نمی تواند قانونا علیه آن ها اقدامی بکند.

این مقام قضایی آمریکایی از فاش کردن نام کارکنان شرکت ای آی جی که حاضر به پس دادن پاداش های خود نشده اند خودداری کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر نسبت پرداخت پاداش های پرداختی به مدیران و کارکنان ارشد شرکت بیمه ای آی جی ابراز خشم کرده بود.

باراک اوباما ضمن انتقاد از تصمیم ای آی جی، طمع و بی مسوولیتی مدیران این شرکت را علت زیان سنگین آن دانسته است.

کنگره آمریکا هم اکنون در حال بررسی طرح وضع مالیات 90 درصدی بر پاداش هائیست که شرکت ای آی جی به شماری از مدیران خود داده است.

ای آی جی در سه ماه نخست امسال ۶۰ میلیارد دلار ضرر داده است.

یکی از علت های اعتراض شدید به پرداخت پاداش به کارکنان ارشد این شرکت این است که بخش مهمی از پاداش ۱۶۵ میلیون دلاری قرار است به کارکنان واحد محصولات مالی این شرکت تعلفق گیرد.

دو سوم زیان مالی ای آی جی در سال ۲۰۰۹ مربوط به این واحد بوده است.

مطالب مرتبط