رئیس اتحادیه اروپا: برنامه اقتصادی اوباما راهی به سوی جهنم است

نخست وزیر چک
Image caption توپولانک سیاست اقتصادی اوباما را راهی به سوی جهنم خوانده است

رئیس دوره ای اتحادیه اروپا سیاست دولت آمریکا برای مقابله با رکود اقتصادی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

روز چهارشنبه، 25 مارس (5 فروردین)، میرکتوپولانک، نخست وزیر جمهوری چک که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، بار دیگر از برنامه احیای اقتصادی دولت باراک اوباما انتقاد کرد و گفت که اجرای این برنامه بنیادهای نظام مالی جهان را به شدت تضعیف خواهد کرد.

آقای توپولانک، که در جلسه پارلمان اروپا در استراسبورگ سخن می گفت، اظهار داشت که بسیاری از ناظران در اتحادیه اروپا بر این اعتقادند که بسته محرک های اقتصادی دولت آمریکا "راهی به سوی جهنم" است.

نخست وزیر چک در این جلسه نتیجه مذاکرات رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته گذشته را برای نمایندگان پارلمان اروپا تشریح کرد.

به گفته آقای توپولانک اجلاس رهبران اتحادیه نیز درخواست دولت آمریکا برای افزایش هزینه های دولتی به منظور احیای اقتصاد کشورهای اروپایی مورد قبول قرار نداد.

وی گفت که ایالات متحده در نظر دارد تا برای تامین منابع مالی لازم برای اجرای طرح های گسترده احیای اقتصادی به فروش اوراق قرضه دولتی در مقیاسی گسترده در سطح داخلی و بین المللی مبادرت ورزد و افزود "آیا به این طریق می توان ثبات را به بازارهای مالی بازگرداند؟"

خواست اوباما

اظهارات رئیس دوره ای اتحادیه اروپا در حالی انتشار می یابد که شامگاه سه شنبه، رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی از سیاست های دولت خود برای پایان دادن به رکود عمیق اقتصادی در آن کشور دفاع کرد.

Image caption اوباما از تمامی کشورها خواسته است برای پایان دادن به رکود اقدام کنند

در حالیکه نرخ پایه بهره در آمریکا به صفر درصد کاهش یافته و سیاست های انبساطی پولی نتوانسته است به رکود اقتصادی کنون پایان دهد، دولت آقای اوباما با اجرای یک رشته طرح های دولتی در صدد است با آثار رکودی به خصوص بیکاری گسترده مقابله کند.

در همین راستا، دولت آمریکا لایحه بودجه ای به مبلغ 3.6 تریلیون دلار را برای سال مالی آینده تدوین کرده و آقای اوباما تصویب و اجرای این بودجه را کلید حل مشکل رکود توصیف کرد.

در مقابل، برخی از مخالفان دولت از جمله در حزب جمهوریخواه گفته اند که سیاست های اقتصادی دولت اوباما باعث بروز کسری بودجه برای سال های متمادی خواهد شد.

آقای اوباما در مصاحبه خود این انتقاد را رد کرد و گفت که اجرای طرح های مورد نظر، از جمله بهبود امکانات آموزشی و بهداشتی، باعث افزایش توان اقتصادی آمریکا خواهد شد و در نتیجه، نوعی سرمایه گذاری مفید است آمریکاییان در سال های بعد نیز از منافع آن بهره مند خواهند شد.

وی در عین حال از تمامی کشورها خواست با اجرای برنامه های محرک اقتصادی به رکود جهانی خاتمه دهند و گفت منصفانه نیست که بار احیای اقتصاد جهانی تنها بر دوش معدودی از قدرت هایی قرار گیرد که آمادگی دست زدن به اقدامات فوق العاده برای این منظور را دارند.

مطالب مرتبط