طرح ایران برای صادرات گاز از راه عراق و سوریه

نوذری
Image caption نوذری: سوریه در اولویت ایران برای همکاری خارجی در زمینه انرزی است

وزیر نفت ایران از طرح احداث خط لوله جدید انتقال گاز ایران به اروپا سخن گفته است.

روز چهارشنبه، 1 آوریل (12 فروردین)، رادیو دولتی ایران خبر داد که غلامحسین نوذری، وزیر نفت که از سوریه دیدن می کند، پس از ملاقات با وزیر انرژی آن کشور از گفتگوی دو طرف برای همکاری در زمینه مسیر جدیدی برای احداث خط لوله انتقال گاز خبر داده که گاز طبیعی ایران را از طریق عراق، سوریه و دریای مدیترانه به یونان و ایتالیا انتقال خواهد داد.

آقای نوذری، که شامگاه دوشنبه وارد دمشق، پایتخت سوریه شده، از این خط لوله جدید با عنوان "پرشین پایپ لاین" یاد کرده و آن را بهترین مسیر برای صدور گاز طبیعی ایران دانسته است.

وی ابراز امیدواری کرده است که این طرح با همکاری سوریه به زودی به اجرا در آید و افزوده که در این زمینه، مذاکراتی با اروپاییان انجام شده است.

غلامحسین نوذری گفته است که ایران پس از بررسی مسیرهای مختلف انتقال گاز، مسیر پرشین پایپ لاین را مناسب تشخیص داده و افزود که احداث و فعال شدن این خط لوله برای تمامی کشورهای واقع در مسیر آن مفید خواهد بود.

آقای نوذری همچنین بر اهمیت روابط ایران و سوریه و عزم رهبران دو کشور برای ارتقای این روابط تاکید نهاد و گفت که توافقنامه ای برای فروش گاز ایران به سوریه به امضا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - وزیر نفت گفت که مذاکرات برای نهایی کردن این توافقنامه، شامل انتقال گاز به سوریه در یک دوره بیست و پنج ساله، در جریان است و قرار است قیمت گاز صادراتی با توافق دو طرف تعیین شود.

در مورد سایر جنبه های همکاری دو کشور در زمینه انرژی، آقای نوذری با تاکید بر اینکه سوریه در اولویت برنامه های ایران برای همکاری خارجی در زمینه انرژی قرار دارد، گفت که قرار است یک پالایشگاه نفت با همکاری ایران، مالزی و ونزوئلا در شهر حمص در سوریه احداث شود و افزود که مذاکراتی با ونزوئلا در اجرای سریع این طرح صورت گرفته و ایران امیدوار است طرف مالزیایی نیز در این زمینه تلاش کند.

در همین مورد، سفیان العلاو، وزیر انرژی سوریه، گفته است تفاهم نامه واردات گاز از ایران دو سال قبل به امضا رسیده و دولت وی امیدوار است طرح انتقال گاز ایران به سوریه تا پاسان سال 2010 به مرحله اجرا برسد.

تلاش ایران برای صدور گاز

ایران از نظر میزان ذخایر گاز طبیعی در جهان، پس از روسیه در رده دوم قرار دارد و طی چند دهه، کوشیده است با ورود به بازار جهانی صادرات گاز، از این منابع به شکل گسترده تری بهره برداری کند.

Image caption ایران طرحهای مختلف صدور گاز را مورد بررسی قرار داده است

نخستین قرار داد برای صدور گاز در دهه 1960 با اتحاد شوروی به امضا رسید و براساس آن، انتقال گاز از حوزه های نفت و گاز ایران به مرز دو کشور در دهه 1970 آغاز شد و تا وقوع انقلاب در ایران و اختلاف دو کشور بر سر بهای گاز صادراتی ادامه داشت.

با کشف و آغاز بهره برداری گسترده تر از منابع عمده گاز طبیعی در ایران، تلاش دولت این کشور برای افزایش صادرات ادامه داشته و در خلال چند سال گذشته، چند قرارداد عمده برای فروش گاز به کشورهای همسایه امضا و در مواردی اجرایی شده است.

مهمترین خریدار گاز طبیعی ایران در حال حاضر ترکیه است و ایران توافقنامه ای را برای احداث خط لوله و صدور گاز به پاکستان و هند به امضا رسانده اما این توافقنامه به دلیل اختلاف نظر بر سر بهای گاز، یافتن منابع سرمایه گذاری و اختلاف سیاسی بین هند و پاکستان به اجرا گذاشته نشده است.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی و به خصوص تیرگی روابط با ایالات متحده نیز مانع از استقبال سرمایه گذاران خارجی در اجرای این طرح و سایر طرح های انتقال گاز در ایران شده است.

از جمله، برنامه احداث خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به اروپا از طریق خاک ایران ظاهرا به دلیل نگرانی اروپاییان از وابستگی به جمهوری اسلامی در زمینه تامین انرژی و عدم استقبال سرمایه گذاران خارجی به مرحله اجرا نرسیده است.

به نظر می رسد که مذاکرات با سوریه برای احداث خط انتقال پرشین پایپ لاین جدیدترین طرح ایران برای گسترش صادرات گاز خود به مشتریان غربی باشد.

چنین طرحی در دوره رژیم سابق عراق به دلیل اختلاف سیاسی آن کشور با ایران و سوریه عملی به نظر نمی رسید و از زمان اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا تا کنون نیز شرایط داخلی عراق چنین امکانی را فراهم نمی کرد.

در حال حاضر، دولت عراق تمایل خود را به گسترش روابط با ایران در زمینه های مختلف ابراز داشته و سوریه نیز هنوز نزدیک ترین متحد ایران در میان کشورهای عرب است و در نتیجه، احداث پرشین پایپ لاین دست کم از لحاظ سیاست منطقه ای با مشکل عمده ای مواجه نیست.

در عین حال، موفقیت این طرح به آمادگی کشورهای اروپایی برای خرید گاز طبیعی ایران بستگی دارد و اگرچه برخی کشورهای اروپایی نسبت به وابستگی خود به گاز صادراتی روسیه ابراز ناخرسندی کرده اند هرچند معلوم نیست که مایل باشند در این زمینه، به ایران نیز متکی شوند

اظهارات غلامحسین نوذری در مورد صدور گاز به سوریه و تاکید بر روابط نزدیک دو کشور در حالی انتشار می یابد که بر اساس برخی گزارش ها، کشورهای محافظه کار عرب در تلاش بوده اند تا با بهبود روابط خود با سوریه و کمک در حل اختلاف آن کشور با ایالات متحده، تا حدودی جانشین ایران به عنوان متحد اصلی دولت سوریه شوند.

مطالب مرتبط