تردید توتال در نتیجه بخش بودن مذاکره با ایران

کریستف دو مارژری

مدیر شرکت نفتی توتال در باره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات این شرکت با ایران بر سر توسعه میدان گازی پارس جنوبی ابراز تردید کرده است.

کریستف دو مارژری، مدیر توتال روز پنجشنبه ۱۳ فروردین (دوم آوریل) در حاشیه اجلاس صنعت نفت در پاریس، پایان یافتن گفتگو با ایران را تکذیب کرد اما گفت: "از آنجا که شرایط اقتصادی و جهانی راضی کننده نیست، گمان نمی کنم مذاکره بر سر پارس جنوبی هرگز با موفقیت تمام شود".

منابع خبری در اواخر بهمن ماه (اواسط فوریه) از احتمال بازگشت شرکت توتال به بازار نفت و گاز ایران خبر داده و سخنان مدیر اکتشاف و تولید این شرکت را منتشر کرده بودند که گفته بود مذاکره با ایران آغاز شده اما به کندی پیش می رود.

اما مقامات ایران مدتی بعد شرکت توتال را به تسلیم شدن در مقابل فشار آمریکا و "تعلل" متهم کردند و گفتند شریک دیگری را در پروژه پارس جنوبی وارد خواهند کرد.

اکنون آقای دو مارژری می گوید کاستن از هزینه پروژه های انرژی اهمیت بسیار دارد و شرایطی که ایران پیشنهاد می کند "به قدر کافی جذاب" نیست.

شرکت نفتی توتال در سال های گذشته نقش زیادی در توسعه پروژه های نفت و گاز ایران ایفا کرد.

اما در تابستان ۱۳۸۶ و در پی بالا گرفتن تنش بر سر برنامه هسته ای ایران، توتال اعلام کرد دیگر در پروژه های نفت و گاز ایران سرمایه گذاری نخواهد کرد.

آنچه مقامات توتال را به بررسی احتمال بازگشت به بازار ایران ترغیب کرد، موضوع تولید گاز مایع در پارس جنوبی بود.

مشکل سرمایه

نیمی از ذخایر گاز ایران در منطقه پارس جنوبی واقع است که توسط ایران به ۲۴ فاز تقسیم شده ولی کار بر روی بیش از نیمی از آنها هنوز آغاز نشده است.

عملیات اجرای برخی از فازهای این پروژه هم با تأخیرهای طولانی روبرو است.

از جمله مهمترین عوامل این تأخیرها، ناتوانی در جذب سرمایه های خارجی است که مانع افزایش تولید گاز ایران بوده است.

کاهش قیمت جهانی نفت در پی بروز بحران کم سابقه در بازارهای مالی بین المللی، کار ایران را در تأمین سرمایه مورد نیاز برای توسعه میادین نفت و گاز خود دشوارتر کرده است.

در اجلاس صنعت نفت پاریس که روز پنجشنبه با حضور مدیران شرکت های نفتی اروپایی و وزرایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شد، آینده این صنعت در دورانی که بزرگترین مصرف کنندگان انرژی جهان دچار بحران اقتصادی هستند مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این اجلاس نسبت به عواقب کاهش سرمایه گذاری بر افزایش تولید در اثر پائین آمدن قیمت جهانی نفت هشدار دادند.

عبدالله بن حمد آل عطیه، وزیر انرژی قطر گفت: "اگر قیمت برای مدت طولانی پائین بماند، رشد عرضه غیرممکن خواهد بود و این امر در آینده به جهش دوباره قیمت نفت منجر خواهد شد".

مطالب مرتبط