آی ام اف: رکودی 'عمیق تر' در راه است

معترضی در وال استریت

صندوق بین المللی پول می گوید که اقتصاد جهان که نخستین رکود از زمان جنگ جهانی دوم را تجربه می کند، در سال 2009 به میزان یک و سه دهم درصد منقبض خواهد شد.

این تغییری چشمگیر نسبت به ارزیابی پنج ماه پیش است که آی ام اف پیش بینی کرده بود تولید جهانی در سال 2009 نیم درصد افزایش یابد.

این سازمان اکنون پیش بینی می کند که بریتانیا شاهد انقباض چهار و یک دهم درصدی اقتصاد خود در سال 2009 خواهد بود.

اما براساس این پیش بینی اقتصاد برخی دیگر از کشورهای صنعتی حتی بیشتر منقبض خواهد شد، به طوری که این رقم برای آلمان پنج و شش دهم درصد، برای ژاپن شش و دو دهم درصد، و ایتالیا چهار و چهار دهم درصد در سال 2009 خواهد بود.

چشم انداز رشد اقتصادی برای اقتصادهای پیشرفته در سال 2010 نیز چندان روشن تر نیست به طوری که مجموع رشد در جریان آن، صفر پیش بینی می شود.

آی ام اف می گوید به این ترتیب رکود فعلی "عمیق ترین رکود در دوره پس از جنگ جهانی دوم" است به طوری که میزان تولید در کشورهایی که 75 درصد اقتصاد جهان را تشکیل می دهند کاهش خواهد یافت.

براساس آمار آخرین سه ماهه سوم سال 2008، افت سالانه میزان تولید در کشورهای ثروتمند رقم "بی سابقه" هفت و نیم درصد است و آی ام اف انتظار دارد که این روند در سه ماه نخست سال جاری ادامه یابد.

تنها بهبود وضعیت اقتصادی در کشورهای درحال توسعه و کشورهای دارای بازارهای درحال ظهور اقتصاد جهان را به سوی رشد مثبت در سال 2010 سوق خواهد داد، که آن هم رقم ناچیز یک و نه دهم درصد خواهد بود.

چشم انداز تجارت جهانی حتی تیره تر است و آی ام اف اکنون پیش بینی می کند که حجم تجارت در سال 2009 یازده درصد افت کند و در سال 2010 نیز رشد قابل توجهی نداشته باشد.

افت شدید تجارت، که برای 60 سال موتور رشد اقتصاد جهان بوده است، اکنون گریبان بسیاری از کشورهای ممتاز صادراتی به خصوص در آسیا را می گیرد.

دومینیک اشتراس-کان، رئیس صندوق بین المللی پول، ماه گذشته وضعیت اقتصادی کنونی را با "رکود بزرگ " اواخر دهه 1920 و اوایل دهه 1930 قابل مقایسه دانست.

وی گفت که فعالیت های بازرگانی در سطح نگران کننده ای در حال کاهش است و اعتماد مصرف کنندگان کاملا از بین رفته است.

مطالب مرتبط