مایکروسافت متحمل اولین افت در فروش شد

Image caption مایکروسافت پیش بینی کرد که شرایط در سه ماه دوم سال 2009 نیز تغییر نکند

شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که برای اولین بار در 23 سالی که به عنوان شرکت سهامی عام فعالیت می کند، فروش آن افت کرده است.

بر اساس برآورد مایکروسافت، فروش این شرکت در سه ماهه اول سال 2009 به نسبت دوره مشابه در سال گذشته، شش درصد افت کرده است.

مایکروسافت که بزرگترین شرکت تولید نرم افزار در جهان محسوب می شود اعلام کرد سود این شرکت 32 درصدکاهش یافته و به تقریبا سه میلیارد دلار رسیده است و میزان فروش آن نیز در طی سه ماهه اول سال 2009 به 13.65 میلیارد دلار کاهش یافته است.

اکثر درآمد مایکروسافت از فروش سیستم عامل ویندوز و نرم افزار های تجاری همچون آفیس حاصل می شود.

اما از آنجا که بسیاری از مصرف کنندگان و شرکت ها در فضای جاری بحران اقتصادی اقدام به کاهش هزینه های خود کرده اند، فروش کامپیوترهای شخصی هم کاهش یافته و این موضوع بر میزان فروش محصولات مایکروسافت هم تاثیر مستقیم داشته است.

کریس لیدل، از مدیران مالی ارشد مایکروسافت گفت: "ما انتظار داریم این رکود حداقل در سه ماهه دوم سال 2009 هم ادامه پیدا کند."

مایکروسافت که در سال 1986 تبدیل به شرکت سهامی عام شد، خود به دنبال راهی برای کاهش هزینه ها بوده است.

در ماه ژانویه این شرکت اعلام کرد 5000 نفر از کارمندانش را طی 18 ماه آینده از کار برکنار خواهد کرد که از این تعداد، 1400 نفر بلافاصله بیکار شدند.

سقوط سود مایکروسافت بسیار بیشتر از میزانی بود که کارشناسان پیش بینی می کردند.

کیم کافی، یک تحلیلگر ارشد در شرکت Ford Pitt Capital گفت: "هنوز هم عواملی وجود دارد که باعث خشنودی مایکروسافت بشود، آنها هزینه های خود را تحت کنترل دارند."

"مشکل اینجاست که تقاضا کاهش یافته و تمایلات مشتریان بر تولیدات اصلی مایکروسافت تاثیر گذاشته است."

با وجود اعلام کاهش سود مایکروسافت، سهام آن در معاملات پس از تعطیلی بازار چهار درصد افزایش یافت.

کارشناسان معتقدند خریداران از اظهارات روسای این شرکت مبنی بر عرضه سر موقع سیستم عامل بعدی این شرکت (در سال مالی 2010) که ویندوز 7 نام گرفته، احساس اطمینان خاطر کرده اند.

مطالب مرتبط