ده بانک عمده آمریکایی نیازمند سرمایه بیشتر

بنک آو امریکا
Image caption این آزمون توسط بانک مرکزی و وزارت خزانه داری انجام شد

ده بانک از 19 بانک عمده آمریکا در مجموع نیازمند بیش از 74 میلیارد دلار پول اضافی برای تقویت ذخایر نقدی خود هستند.

این نتیجه گیری اصلی "آزمون فشار" توسط نهادهای دولتی آمریکاست که هدف آن ارزیابی این مساله است که آیا بانک ها از سرمایه کافی برای مقابله با بحران در صورت بدتر شدن رکود برخوردارند یا نه.

براساس این آزمون "بنک آو امریکا" با بیشترین خطر روبروست و به 33 میلیارد و 900 میلیون دلار مبلغ اضافه نیاز دارد.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفت "با اقدامات امروز امید ما این است که بانک ها بتوانند بار دیگر به کار بانکداری بازگردند."

بانک "ولز فارگو"، بانک "جی ام اِ سی" که بازوی مالی جنرال موتورز است، "سیتی گروپ" و "مورگان استنلی" بعد از "بنک آو امریکا" نیازمند بیشترین کمک هستند.

برخی از این بانک ها قبلا اشاره کرده اند که چگونه قصد جمع آوری این پول به شیوه های خصوصی از جمله با فروش دارایی ها، به جای گرفتن وام بیشتر از دولت را دارند.

نوزده بانکی که توسط وزارت خزانه داری و بانک مرکزی محک خوردند دو سوم کل دارایی های نظام بانکی آمریکا را تشکیل می دهند و بیش از نیمی از مجموع اعتبارات در اقتصاد آمریکا به آنها مربوط می شود.

بانک هایی که نیازمند سرمایه اضافه هستند تا روز 8 ژوئن فرصت دارند طرح های خود برای جذب آن را نهایی کنند و به تصویب سازمان های نظارتی برسانند.

آقای گایتنر پیشتر در روز پنجشنبه گفت که براساس آزمون سازمان او هیچ بانکی در خطر ورشکستگی قرار ندارد، دیدگاهی که از سوی بن برنانکی رئیس بانک مرکزی نیز منعکس شد.

وزیر خزانه داری گفت که به اعتقاد او هرچند اکثریت بانک ها خواهند توانست منابع مورد نیاز خود را به شیوه های خصوصی (غیردولتی) تامین کنند، اما اگر نتوانستند دولت ممکن است مجبور به تامین آن شود.

نتایج این آزمون در مجموع مورد استقبال تحلیلگران قرار گرفت.

اریک کوبی از شرکت مدیریت سرمایه گذاری نورت استار گفت که نتایج غافلگیرکننده نبوده است و ترس از ملی شدن یا ورشکستگی بانک ها کم و بیش برطرف شده است.

مطالب مرتبط