جنرال موتورز در آستانه ورشکستگی است

خط تولید جی ام
Image caption دولت آمریکا تا اول ژوئن به جی ام فرصت داده تا طرحی را برای بازسازی ساختار خود ارائه کند

در پی رد پیشنهاد گروه خودروسازی جنرال موتورز، جی ام، از سوی دارندگان اوراق قرضه این شرکت، بزرگ ترین خودروساز آمریکا در معرض ورشکستگی قرار گرفته است.

پس از آن که بخش عمده ای از دارندگان اوراق قرضه جنرال موتورز با پیشنهاد آن برای معاوضه این اوراق با ده درصد از سهام این شرکت مخالفت کردند، مدیران جی ام اعلام کردند در حال بررسی راه های دیگر برای جلوگیری از ورشکستگی هستند.

همزمان دولت آلمان در حال بررسی پیشنهادهای خریداران بالقوه شرکت خودروسازی اپل،واحد اروپایی جی ام، است.

تاکنون چهار خریدار عمده برای مالکیت اپل و واحد بریتانیایی آن، واکسال، اعلام آمادگی کرده اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان چهارشنبه با نمایندگان جی ام و دولت آمریکا دیدار خواهد کرد.

شکست طرح جی ام

جنرال موتورز قصد داشت از دارندگان اوراق قرضه بخواهد ده درصد از سهام این شرکت را با ۲۷ میلیارد دلار بدهی این گروه خودروسازی معاوضه کنند.

دولت آمریکا که بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار کمک مالی در اختیار جنرال موتورز قرار داده، به این شرکت تا اول ژوئن مهلت داده طرح جدیدی را برای بازسازی ساختار خود ارائه دهد.

مخالفت دارندگان اوراق قرضه جی ام شکست بزرگی برای مدیران این گروه است که تلاش می کردند پیش از فرارسیدن مهلت تعیین شده دولت، مانع از ورشکستگی آن شوند.

در این حال، تلاش جی ام برای توافق با اتحادیه کارگری موفق تر بوده است و آنها موافقت کرده اند در ازای قبول طرح پیشنهادی، مالکیت بیست درصد این گروه را به دست بیاورند. این اتحادیه قدرتمند پیش تر خواستار مالکیت ۳۹ درصد سهام جی ام شده بود.

جبهه آلمان

گفته می شود دولت آلمان قصد دارد پس از مذاکرات روز چهارشنبه، نامزد خود را برای خریداری شرکت اپل انتخاب کند.

در این حال، بعضی از مقام های دولتی می گویند ممکن است دولت پیش از اعلام نتیجه گفتگوهای چهارشنبه، با دو سرمایه گذار بالقوه دیگر نیز مذاکره کند.

مذاکره با دیگر سرمایه گذاران بالقوه خواسته دولت بریتانیا است که خواستار ادامه تولید واکسال در این کشور است. پنج هزار نفر در بریتانیا برای واکسال کار می کنند.

چهار خریدار بالقوه اپل عبارتند از فیات ایتالیا، شرکت کانادایی- اتریشی ماگنا، گروه آر اچ جی بلژیک و شرکت صنایع خودروسازی چین.

همه این سرمایه گذاران طرح هایی را برای کاهش تعداد کارکنان اپل در ارائه کرده اند و دولت آلمان که در آستانه برگزاری انتخابات عمومی است می خواهد تا حد امکان از تعداد کارکنان اخراجی بکاهد.

اپل ۵۰ هزار کارمند دارد که نیمی از آنها در آلمان شاغل هستند.

مطالب مرتبط