مذاکرات فروش اوپل شکست خورد

شرکت اوپل
Image caption آلمان کمک قابل توجهی در اختیار خریدار نهایی قرار دهد.

مذاکرات درباره آینده شرکت های اوپل و واکسال، که در تمام طول شب گذشته در برلین جریان داشت، بدون آن که خریداری برای شاخه اروپایی شرکت جنرال موتورز پیدا شود، بدون نتیجه پایان یافت.

مقام های مسئول، علت شکست مذاکرات را اعلام دیرهنگام این خبر دانستند که شرکت اوپل در آینده نزدیک نیاز به سرمایه ای معادل ۳۰۰ میلیون یورو (۴۱۵ میلیون دلار) دارد.

دولت آلمان از شرکت جنرال موتورز و وزارت خزانه داری آمریکا درخواست اطلاعات بیشتری کرده تا بتواند خریدار مناسبی برای اوپل پیدا کند.

تا کنون یک شرکت آمریکایی از دور رقابت برای خریداری اوپل کناره گیری کرده دو شرکت فیات و مگنای کانادا همچنان پیشنهاد خرید خود را حفظ کرده اند.

خطر ورشکستگی

انتظار می رود دولت آلمان تا روز جمعه، ۲۹ ماه مه، اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کند. اما زمان برای فروش شاخه اروپایی جنرال موتورز، به عنوان بخشی از روند سازمان دهی مجدد این شرکت، بسیار اندک است. دولت آمریکا تا روز دوشنبه، اول ماه ژوئن، به جنرال موتورز فرصت داده تا بدهی های خود را برای بازپرداخت، تنظیم مجدد کند یا در غیر این صورت اعلام ورشکستگی نماید. رد پیشنهاد جنرال موتورز از سوی سهام داران آن، احتمال اعلام ورشکستگی از سوی این شرکت را افزایش داده است. کارل تئودور زو گوتنبرگ، وزیر اقتصاد آلمان، از درخواست دیرهنگام جنرال موتورز برای دریافت پول بیشتر انتقاد کرد . او گفت: "باز هم جنرال موتورز ما را با ارقام تازه شگفت زده کرد."

نیمی از 50 هزار کارگر جی ام در اروپا، در آلمان کار می کنند

شرکت جنرال موتورز خود می تواند خریدار شاخه اروپایی اش را انتخاب کند، اما دولت آلمان نقش بسیار تعیین کننده ای را در این روند ایفا می کند. دلیل این مسئله آن است که آلمان متعهد شده که کمک اقتصادی قابل توجهی را در اختیار خریدار نهایی قرار دهد.

افزایش بیکاری

با توجه به این که نیمی از ۵۰ هزار کارگر جنرال موتورز در اروپا در کشور آلمان مشغول به کار هستند، دولت آلمان نگران افزایش آمار بیکاری در آستانه انتخابات عمومی در این کشور است. دیگر کشورهای اروپایی هم که کارخانه های جنرال موتورز در آنها فعال هستند، از احتمال بیکاری کارگران این کارخانه ها ابراز نگرانی کرده اند. در بریتانیا نیز، اتحادیه های کارگری از میزان دخالت دولت در این روند انتقاد کرده اند. شاخه اروپایی جنرال موتورز، شرکت واکسال را در بریتانیا در اختیار دارد که ۵۵۰۰ کارگر در آن مشغول به کار هستند.

شرکت خودروسازی جنرال موتورز که به مرز ورشکستگی رسیده است، می گوید که با شماری از طلبکاران خود به توافق دست پیدا کرده است.

گروهی از صاحبان اوراق قرضه جنرال موتورز روز چهارشنبه (۲۷ مه) پیشنهاد معاوضه ۲۷ میلیارد دلار از اوراق قرضه جنرال موتورز با ۱۰ درصد از سهام این شرکت را رد کرده بودند.

این اقدام احتمال اعلام ورشکستگی جنرال موتورز که بزرگ ترین شرکت خودروسازی آمریکاست را بیشتر کرده بود.

اما مدیران جنرال موتورز پنج شنبه (۲۸ مه) اعلام کردند که بر اساس توافق حاصله، آن گروه از دارندگان اوراق قرضه می توانند بدهی خود را با ۱۰ درصد سهام این شرکت معاوضه کنند و اجازه خرید ۱۵ درصد از سهام جنرال موتورز را نیز کسب کرده اند.

هنوز روشن نیست که این تحول از اعلام ورشکستگی جنرال موتورز تا پایان ماه میلادی جاری جلوگیری کند.

ورشکستگی جنرال موتورز بر اساس فصل یازدهم قانون ورشکستگی آمریکا خواهد بود که بر اساس آن جنرال موتورز خواهد توانست با کاهش بدهی ها و ایجاد تغییرات اساسی در ساختار این شرکت مجددا فعالیت هایش را از سر بگیرد.

دولت آمریکا که بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار کمک مالی در اختیار جنرال موتورز قرار داده، به این شرکت تا اول ژوئن مهلت داده طرح جدیدی را برای بازسازی ساختار خود ارائه دهد.

دولت باراک اوباما بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای احیای جنرال موتورز در نظر گرفته است.

به این ترتیب بیش از ۷۰ درصد سهام جنرال موتورز "جدید" به دولت آمریکا تعلق خواهد داشت، هرچند این دولت تاکید دارد که در اداره این شرکت دخالتی نخواهد کرد.

تلاش جنرال موتورز برای توافق با اتحادیه کارگری موفق تر بوده است و آن ها موافقت کرده اند در ازای قبول طرح پیشنهادی، مالکیت بیست درصد این گروه را به دست بیاورند.

مطالب مرتبط