کناره گیری فیات از مذاکرات برای نجات جنرال موتورز

فیات
Image caption مدیر عامل فیات می گوید هنوز مایل به خرید کمپانی اوپل است ولی رقم پیشنهادی را افزایش نمی دهد

کمپانی خودرو سازی فیات ایتالیا از مذاکراتی که برای نجات بخش اروپایی کمپانی آمریکایی جنرال موتورز در آلمان جریان داشت خارج شده است.

سرجیو مارچیونه، مدیر عامل کمپانی فیات گفت این شرکت هنوز علاقمند به خرید سهام کارخانه خودروسازی اوپل است ولی حاضر نیست رقم پیشنهادی را افزایش دهد.

مذاکراتی که روز گذشته 28 ماه مه، در باره آینده کمپانی اوپل در آلمان و نیز کارخانه خودرو سازی واکسال در بریتانیا، جریان داشت بی نتیجه پایان یافت.

شکست تلاش ها پس از آن بود که مذاکره کنندگان آمریکایی از دولت آلمان درخواست دریافت 400 میلیون دلار اضافی کردند.

حدود نیمی از کارگران شاخه اروپایی جنرال موتورز، در آلمان استخدام شده اند.

مشتری دیگر برای خرید بخش اروپایی جنرال موتورز، شرکت کانادایی ماگناست که تولیدکننده قطعات یدکی اتومبیل است.

فروش بخش اروپایی جنرال موتورز که صاحب خودروسازی های واکسال و اوپل است، بخش مهمی از برنامه گروه جنرال موتورز برای تجدید ساختار این کمپانی در آمریکاست.

مهلتی که مذاکره کنندگان اروپایی برای حصول توافق دارند بسیار محدود است چون انتظار می رود مراحل قانونی اعلام ورشکستگی کارخانه جنرال موتورز آمریکا از آغاز هفته آینده شروع شود.

به موجب توافقی که با دولت آمریکا به عمل آمده، وزارت دارایی آمریکا برای جلوگیری از متلاشی شدن جنرال موتورز و ضبط دارایی های این کارخانه توسط طلبکاران، بیش از 70 درصد سهام جنرال موتورز را خریداری خواهد کرد و 30 میلیارد دلار اضافی را صرف هزینه به راه انداختن این شرکت با ساختار تازه ای خواهد کرد.

مطالب مرتبط