تلاش دوباره ایران برای جذب سرمایه خارجی

دلار و یورو
Image caption سرمایه گذاران خارجی به دلیل تحریم های شورای امنیت در همکاری و مشارکت با ایران دو دل هستند

دولت ایران به سرمایه گذاران خارجی اطمینان داده است که سرمایه آنها را تضمین می کند و آنها مشکلی برای خروج سرمایه و سود نخواهند داشت.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی در تهران به سرمایه گذاران خارجی اطمینان داده است که مشکلی برای خروج سرمایه و سود نخواهند داشت.

به گفته آقای بهمنی، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، سرمایه های خارجی را به همراه سود آن تضمین می کنند.

در این همایش 120 شرکت از کشورهای آمریکا، ژاپن، چین، روسیه، هند، اتریش، کره جنوبی، ترکیه، دانمارک، تایلند، بلژیک، عربستان و امارات متحده عربی حضور دارند و 200 شرکت دولتی و خصوصی فرصت های سرمایه گذاری در ایران را معرفی می کنند.

ایران در چند سال گذشته به دلیل تحریم های شورای امنیت با مشکلاتی در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه بوده و برای همین می کوشد تا نظر سرمایه گذاران خارجی را جلب کند اما تا به حال تلاش های دولت برای ترغیب سرمایه گذاران خارجی نتیجه نداده است.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارایی نیز در این همایش با اشاره به بحران جهانی پیش بینی کرده که ایران به دلیل حفظ ثبات نسبی دارای شرایط بهتری است.

به گفته آقای حسینی، امتیازهای ویژه ای در ایران برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است که از میان آنها می توان به عدم وجود محدودیت سرمایه گذاری، درصد مشارکت خارجیان، خروج سود و انواع سرمایه گذاری را نام برد.

علاوه بر این امتیازات به گفته آقای حسینی، دسترسی به بازار 300 میلیون نفری منطقه، مواد خام و تنوع آب و هوایی از دیگر جذابیت های سرمایه گذاری در ایران است.

موانع جذب سرمایه

ایران هفت سال پیش قانون سرمایه گذاری خارجی را تصویب کرد تا بتواند از منابع مالی بین المللی استفاده کند. البته پیش از آن نیز برخی شرکت های نفتی بین المللی در پروژه های نفت و گاز با ایران مشارکت داشتند اما ایران امیدوار بود با تصویب این قانون، راه برای حضور سرمایه گذاران باز شود.

Image caption بازار مسکن بعد از رشد شدید قیمت ها در حالت رکود قرار گرفته است

در چهار سال اخیر به دلیل خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم و تحریم های شورای امنیت، برخی شرکت های بزرگ نفتی نظیر توتال و شل برای ادامه همکاری با ایران دو دل شده و همکاری های خود را به حالت تعلیق در آورده اند.

علاوه بر اجرای پروژه های بزرگ نفت و گاز، دولت ایران سعی دارد با نشان دادن تصویر جذابی از وضعیت مسکن، سرمایه گذاران خارجی را تشویق کند که در این بخش سرمایه گذاری کنند.

محمد سعیدی کیا وزیر مسکن در این همایش گفته است: تقاضای فزاینده مسکن، بازار مناسب، نیروی کار، مصالح ساختمانی و امکانات دیگر از جمله پیش فروش از امتیازهای بخش مسکن برای جلب سرمایه خارجی است.

بازار مسکن بعد از افزایش شدید قیمت ها در رکود به سر می برد و دولت به هر شکل ممکن می کوشد تا بازار را از این رکود خارج کند.

رکود در بازار مسکن در شرایطی اتفاق افتاده است که تقاضا به مراتب بیشتر از تولید است و بین عرضه و تقاضا شکاف عمیقی وجود دارد. برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند.

در طول سال های گذشته به طور متوسط حدود ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در ایران ساخته شده است در حالی که بر اساس برنامه باید سالانه بیشتر از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شد.

با توجه به جمعیت جوان ایران، پیش بینی می شود که تقاضا برای مسکن در چند سال آینده افزایش پیدا کند. بنابر برآوردهای بانک مسکن ایران، در سال گذشته این کشور یک میلیون و 355 هزار واحد مسکونی نیاز داشته است و این رقم در سال 1391 به بیش از یک میلیون و 600 هزار واحد خواهد رسید.

برخی کارشناسان، برنامه های اقتصادی دولت در چند سال گذشته را عامل افزایش قیمت مسکن و رکود فعلی این بازار می دانند، اما می گویند معضل اصلی فاصله زیاد تولید و تقاضای مسکن است.

مطالب مرتبط