به روز شده:  15:08 گرينويچ - دوشنبه 01 ژوئن 2009 - 11 خرداد 1388

انتظار استادان اقتصاد از رئیس جمهور آینده

اسکناس

تسهیلات تکلیفی باعث شده تا مطالبات بانک ها به شدت افزایش پیدا کند.

هشتاد اقتصاددان دانشگاههای ایران طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور آینده ضمن بررسی وضعیت فعلی اقتصاد، از رئیس جمهور خواسته اند که با احیای نظام برنامه ریزی مانع مشکلات اقتصادی شود که گریبان کشور را گرفته است.

همزمان کانون سهامداران حقیقی نیز خواسته های خود را از دولت دهم اعلام کرده است. توسعه بازار سرمایه، افزایش نظارت بورس بر شرکت ها، اجرای خصوصی سازی واقعی، بین المللی کردن بورس کشور و حمایت از نهادهای حرفه ای بازار از جمله مهمترین خواست های کانون سهامداران حقیقی بورس است.

بازار بورس تهران سه میلیون سهامدار دارد ولی تاکنون نامزدهای ریاست جمهوری هیچ برنامه ای را برای بازار بورس ارائه نکرده اند.

گفتگو با بایزید مردوخ، اقتصدادان و استاد دانشگاه در تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


اقتصاددانان امضاء کننده نامه به نامزدهای ریاست جمهوری، طیف های مختلفی را در بر می گیرند و در میان آنها چهره های شاخصی مانند محمدستاری فر و حمید رضا برادران شرکا روسای پیشین سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مسعود نیلی استاد دانشگاه صنعتی شریف و مسئول تدوین برنامه سوم توسعه، محمد طبیبیان استاد موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه، فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی و مسئول تدوین برنامه اقتصادی میرحسین موسوی، سعید شیرکوند استاد دانشگاه تهران و معاون سابق وزارت اقتصاد، حسین عبده تبریزی مدیر عامل سابق بورس تهران به چشم می خورند.

علاوه بر این افراد استادان بنامی چون اکبر کمیجانی از دانشگاه تهران، مهدی تقوی از دانشگاه علامه طباطبایی، عبدالحسین ساسان از دانشگاه اصفهان و بهروز هادی زنوز از دانشگاه علامه طباطبایی به چشم می خورند.

به عقیده این گروه از کارشناسان، انتخابات در حالی برگزار می شود که "مردم و کشور با مسائل و مشکلات متعددی در عرصه های گوناگون می باشند. عمق و گستره این مسائل، بحران ها و چالش های بنیادینی را به وجود آورده است."

این گروه از استادان با انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد نوشته اند:"اقتصاددانان کشور هم به صورت جمعی و هم به صورت فردی تاکنون نقطه نظرات اصلاحی خویش را به اشکال مختلف بیان کرده اند اما متاسفانه در فضای پر هیاهوی دولت نهم، گوش شنوایی برای آنها نیافتند."

به نظر آنها"اکنون که دوران فرصت های طلایی سپری شده و به رغم هزینه کردن درآمدهای هنگفت نفتی، وعده های کاهش تورم، بیکاری و محرومیت تحقق نیافته و اقتصاد ایران با رکود تورمی مزمنی دست به گریبان است."

اشاره این گروه از کارشناسان اقتصادی به نامه هایی است که در چهار سال گذشته استاددان اقتصاد به رئیس جمهور نوشته و در آنها نسبت به وضعیت اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرده بودند اما این نامه ها بی پاسخ ماند و دولت در اجرای سیاست های اقتصادی توجهی به این هشدارها نکرد.

درخواست تدوین برنامه اقتصادی

بورس

کانون سهامداران نیز از نامزدها خواسته تا نظر خود را در باره بازار بورس ارائه کنند.

در نامه جدید استادان اقتصاد، از نامزدهای انتخابات خواسته شده است که چارچوب فکری خود را در زمینه جایگاه دولت، بازار، بخش خصوصی، نظام بانکی، پولی و ارزی، نحوه تعامل با اقتصاد جهانی، چگونگی استفاده از مشاوران تدوین و اعلام کنند.

احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای پول و اعتبار که از سوی دولت آقای احمدی نژاد منحل شدند، تقویت فضای کسب و کار بخش خصوصی و جلوگیری از گسترش بی رویه مخارج دولت از جمله خواسته های کارشناسان اقتصادی است.

این گروه بر استقلال بانک مرکزی و سیاست های پولی تاکید کرده و از نامزدهای خواسته اند که در صورت پیروزی از "اتخاذ سیاست های مالی و پولی انبساطی که بر گرایشات تورمی موجود در اقتصاد دامن می زند و موجب بی ثباتی اقتصادی می گردد، پرهیز کنند."

به نظر کارشناسان، "استفاده نادرست و ساده اندیشانه از درآمدهای هنگفت نفتی، تورمی بالای 25 درصدی" بر کشور تحمیل کرده در حالی که این درآمدها "می توانست سرمایه راهبردی بلند مدت کشور باشد."

در دولت محمد خاتمی بعد از سالها نرخ ارز ثابت شد و اکنون با تشدید تورم انتقاداتی به ادامه این تصمیم وارد شده است و کارشناسان می گویند که "اگر نرخ اسمی ارز کم و بیش ثابت نگهداشته شود و در عین حال سیاست درهای باز برای واردات اتخاذ شود، تولید کنندگان داخلی بیش از پیش توان رقابت خود را در سطح ملی و بین المللی از دست می دهند و رکود تورمی در بخش های تولیدی شکل می گیرد."

انتقاد به تسهیلات تکلیفی یکی از بندهای نامه اقتصاددانان است. دولت آقای احمدی نژاد برای راه اندازی بنگاههای زود بازده، بانک های دولتی را وادار کرد که بخشی از منابع خود را به این بخشها اختصاص بدهند ولی اکنون کارشناسان می گویند که این کار "سیستم بانکی را در معرض مخاطرات افزایش مطالبات مشکوک الوصول قرار می دهد و دست مدیران شرکت های خصوصی را از اعتبارات بانکی کوتاه می کند."

بنابر آمارهایی که بانک مرکزی منتشر کرده بانک ها بیشتر 33 هزار میلیارد تومان (33 میلیارد دلار)وام پرداخت کرده اند اما وام گیرندگان این وامها را به بانک ها پس نمی دهند.

در شرایطی که بانک ها نمی توانند وام های پرداخت شده را پس بگیرند "تامین مالی سرمایه گذاری های بزرگ و بلند مدت هر روز دشوارتر می شود و حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی کاهش می یابد."

موانع سرمایه گذاری

با افزایش تورم و رشد قیمت ها، دولت سعی کرده تا در قیمت گذاری دخالت کند ولی اقتصاددانان می گویند که "نرخ گذاری رسمی تعدادی از کالاها موجب خسران و زیان بخش خصوصی و زیان دهی سرمایه گذاری های انجام شده، می شود."

از نظر این گروه، دخالت دولت باعث می شود که بخش خصوصی زیان کند و از سرمایه گذاری پشیمان شود.

در سالهای اخیر به دلیل تنش های ناشی از پرونده هسته ای و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، سرمایه گذاری خارجی با دشواری هایی روبه رو بوده شده است و برخی سرمایه گذاران خارجی، از ادامه همکاری و مشارکت با ایران را به تعلیق در آورده اند.

کارشناسان توصیه کرده اند که نامزدها برنامه روشن و اجرایی برای "تنش زدایی بین المللی و منطقه ای" داشته باشند تا ضمن جلب سرمایه های خارجی، هزینه های تحریم اقتصادی را از روی دوش اقتصاد ایران بردارند.

استادان اقتصاد دانشگاههای ایران از نامزدهای خواسته اند که به مردم ایران بگویند "چه برنامه هایی برای اجرای سیاست های کلی اصل 44، بهبود محیط بازدارنده کسب و کار و تغییر فضای نامساعد سرمایه گذاری کنونی در نظر دارند."

از نظر این گروه تاکنون "کارنامه اقتصادی موفقیت آمیزی نداشته ایم. گام های برداشته شده بسیار کند و در مواردی نادرست بوده است که توجه عاجل مردم و رئیس جمهور آینده را می طلبد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.