نفت به 70 دلار نزدیک شد

Image caption در سال جاری قیمت نفت بیش از دو برابر شده است

ایجاد امیدهای تازه به بهبود شرایط اقتصادی و افزایش ارزش بازارهای سهام باعث شد قیمت نفت به 70 دلار در هر بشکه نزدیک شود که در هفت ماه اخیر بی سابقه بوده است.

کاهش ارزش دلار نیز از عواملی بوده است که بار دیگر نفت را به کالایی جذاب برای سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

در روز جمعه پنجم ژوئن، قیمت نفت خام شیرین آمریکا با 40 سنت افزایش به 69 دلار و 21 سنت رسید و قیمت نفت برنت با افزایشی 30 سنتی از مرز 69 دلار فراتر رفت.

قیمت نفت با شتابی زیاد از قیمت های کف نزدیک به 30 دلار افزایش یافته است اما هنوز به نصف قیمت اوج خود در ماه ژوئیه سال گذشته (147 دلار) نرسیده است.

سرمایه گذاران منتظر انتشار تازه ترین آمار درباره وضعیت پرداخت کارگران آمریکایی به استثنای شاغلان در بخش کشاورزی هستند که بر اساس برخی منابع ظاهرا در آن شواهدی مبنی بر کاهش نرخ رکود مشاهده خواهد شد.

انتظار می رود در صورتی که آمار مذکور با پیش بینی ها مطابقت داشته باشد، قیمت نفت باز هم افزایش یابد.

کارشناسان بانک سرمایه گذاری آمریکایی گلدمن ساکس یک روز پیشتر با انتشار گزارشی اعلام کرده بودند که آغاز روند خروج از رکود و کاهش میزان تولید نفت توسط اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، می تواند تا پایان سال جاری میلادی قیمت نفت را ، به 85 دلار و تا پایان سال 2010 به 95 دلار برساند.

برخی مسئولان اوپک هم نظر مشابهی را ابراز کرده بودند و رقمی بین 80 تا 90 دلار را به عنوان برآورد خود از قیمت نفت در اوایل سال میلادی آینده اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط