سرعت بیکاری در آمریکا کاهش یافت

Image caption بسیاری امیدوارند اقتصاد آمریکا بدترین شرایط را پشت سر گذاشته باشد

بنا به اعلام وزارت کار آمریکا، کارفرمایان آمریکایی در ماه مه سال جاری میلادی 345 هزار نفر را از کار بیکار کردند که بسیار کمتر از رقمی است که پیش بینی می شد.

همچنین از ماه سپتامبر گذشته تا کنون هیچگاه شمار بیکارشدگان آمریکایی در طی یک ماه به این میزان کم نبوده است.

با این حال نرخ بیکاری در آمریکا از ابتدا تا انتهای ماه مه از 8.9 درصد به 9.4 درصد رسید که از سال 1983 تا کنون بی سابقه بوده است.

اطلاعات ارائه شده نظر کسانی را تایید می کند که معتقدند اقتصاد آمریکا بدترین شرایط خود را پشت سر گذاشته است.

در ماه آوریل 539 هزار نفر کار خود را از دست دادند و اقتصاد دانان با وجود خوشبینی اندک شمار بیکارشدگان در ماه مه را 525 هزار نفر پیش بینی می کردند.

بیشترین میزان بیکاری در بخش صنایع کارخانه ای رخ داد (156 هزار نفر) که نمایانگر تعطیلی های بیشتر در کارخانجات اتومبیل سازی است. پس از آن هم بخش خدمات با 120 هزار کارمند و صنایع ساختمان سازی با 59 هزار نفر بیشترین تعداد کارمند اخراجی را داشتند.

کاهش سرعت روند بیکاری را می توان نتیجه اجرای برنامه مجموعه سیاست های محرک دولت آمریکا دانست.

همچنین بر اساس برآورد جدید دولت آمریکا رقم واقعی شمار بیکارشدگان در ماه های مارس و آوریل کمتر از میزانی بود که قبلا بر اساس تخمین اعلام شده بود.

آمار ارائه شده توسط وزارت کار آمریکا از دو نبع تهیه می شود: این نهاد با بررسی وضعیت کارفرمایان میزان حقوق پرداختی توسط آنها را محاسبه می کند و همچنین با تعمیم دادن نتایج به دست آمده یک نمونه آماری از کارمندان و کارگران، تخمینی از نرخ بیکاری ارائه می کند.

هر چند سرعت بیکاری در آمریکا کاهش یافته اما بسیاری از کارشناسان امور اقتصادی معتقدند به هر ترتیب نرخ بیکاری تا پایان سال جاری میلادی به 10 درسد خواهد رسید.

از زمان آغاز رکود اقتصادی در پایان سال 2007، تا کنون شش میلیون نفر شاغل در چرخه فعالیت های اقتصادی آمریکا کار خود را از دست داده اند.

کورت کارل، کارشناس ارشد امور اقتصادی آمریکا در موسسه Swiss Re در این باره گفت: "بالاخره یک خبر خوب منتشر شد. در نقطه ای می بایست آمار، وارد محدوده 300 هزار نفر [بیکار] می شد، چرا که تا کنون تعداد بسیار زیادی بیکار شده اند."

برخی کارشناسان هرچند آمار اعلام شده را به عنوان پیشرفت قلمداد می کنند، اما یادآور می شوند که کماکان بازار کار آمریکا به شرایط مناسب باز نگشته است.

مطالب مرتبط