معامله شش درصد سهام بانک صادرات در شش دقیقه

نشان بانک صادرات
Image caption بانک صادرات ایران گسترده ترین شبکه بانکی را در داخل ایران در اختیار دارد

شش درصد از سهام بانک صادرات ایران در بورس تهران عرضه شد و یک میلیارد و هشت میلیون سهم این بانک به قیمت حدود بیشتر از یکصد میلیارد تومان در شش دقیقه به فروش رسید.

هر سهم بانک صادرات به قیمت اسمی یک هزار و یک ریال (1001 ریال) عرضه شد.

سود هر سهم این بانک در سال گذشته بیشتر از 21 تومان بوده و برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که سود هر سهم این بانک در سال جاری به بالای 20 تومان برسد.

واگذاری سهام بانک های دولتی در بورس تهران در قالب تفسیری از اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار می شود.

بانک صادرات 31 هزار کارمند، 3300 شعبه داخلی و 30 شعبه خارجی دارد و بزرگترین شبکه بانکی را در داخل ایران در اختیار دارد.

اما یکی ازمشکلات بانک صادرات این است که بخشی از شعب استانی این بانک زیانده هستند و برخی کارشناسان می گویند که بانک باید بعد از خصوصی سازی، تعدادی از شعبه های زیانده را تعطیل کند.

سرمایه بانک صادرات یک هزار و 680 میلیارد تومان (یک میلیارد و 680 میلیون دلار) است و این بانک 15 درصد از بازار بانکی ایران را در اختیار دارد.

بانک صادرات ایران دارای بیشترین شعبه در خارج از ایران است و نیمی از سود این بانک از طریق معاملات شعب خارجی به دست می آید اما این بانک از سوی آمریکا تحریم شده و با محدودیت هایی نیز در اروپا مواجه است.

مشکل تحریم بانک

حمید برهانی مدیر عامل بانک صادرات در باره اتهامات علیه این بانک که منجر به تحریم آن شده، گفته است: اتهام این بوده که از شعبه بانک صادرات در لبنان 50 میلیون دلار در سال های 2001 تا 2005 برای حماس ارسال شده در حالی که این اتهام بی اساس است.

به گفته آقای برهانی، شرکت های حسابرسی بین المللی و بازرسان ایرانی تمام ابهامات را بررسی کرده اند تا مشخص شود که حواله ای از طریق بانک صادرات شعبه لبنان برای حماس فرستاده شده است یا نه؟ گزارش بررسی حسابرسان داخلی و بین المللی نشان می دهد که به هیچ وجه مبلغی برای حماس ارسال نشده است.

آقای برهانی می گوید که بعد از بررسی وضعیت بانک صادرات، نامه ای به اداره دارایی های خارجی آمریکا ارسال شده ولی هیچ پاسخی دریافت نشده است.

مدیر عامل بانک صادرات گفته است که بعد از خصوصی شدن این بانک، به آمریکا خواهد رفت و موضوع "تحریم بی اساس بانک صادرات" را پیگیری و رفع خواهد کرد.

بانک صادرات سومین بانک دولتی است که سهام آن طی چهار ماه گذشته در بورس تهران عرضه می شود. شش درصد سهام بانک تجارت در روزهای پایان اردیبهشت به قیمت 75 میلیارد تومان به فروش رسید.

در اسفند ماه سال گذشته نیز بخشی از سهام بانک ملت به عنوان اولین بانک دولتی ایران در بورس عرضه شد و عمده سهام آن به وسیله شرکت های بزرگ سرمایه گذاری خریداری شد که تحت مدیریت دولت قرار دارند.

اشتیاق خرید بانک

عرضه بخشی از سهام بانک ها در بورس نشان می دهد که تقاضا برای خرید سهام بانک ها مناسب بوده و خریداران در فاصله کوتاهی سهام عرضه شده را خریداری می کنند اما نگرانی هایی هم وجود دارد.

بانک های دولتی با حجم زیادی از مطالبات معوق روبه رو هستند و وام گیرندگان پولهایشان را پس نمی دهند.

بنابر گزارش بانک مرکزی، بانک ها 33 هزار میلیارد تومان(33 میلیارد دلار) مطالبات معوق دارند که بخشی از آن نیز مربوط به بانک صادرات است.

علاوه بر این، مشکلی که پیش روی بانک های دولتی وجود دارد این است که بانک ها ناچارند با دستور دولت بخشی از وامهای خود را به بخش های خاص (تسهیلات تکلیفی) اختصاص بدهند. این وضعیت برای بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی که بخشی از سهام آن به بخش خصوصی واگذاری شده قابل پذیرش نیست.

بانک صادرات ایران به عنوان یک بانک خصوصی در سال 1331 خورشیدی با سرمایه دو میلیون تومان و استخدام 13 کارمند فعالیت خود را آغاز کرد.

این بانک قبل از انقلاب فعالیت خود را گسترش داد اما مانند سایر بانک های خصوصی ایران، بعد از انقلاب مصادره و ملی شد و در اختیار دولت قرار گرفت.

مطالب مرتبط