بانک جهانی انقباضی شدیدتر در اقتصاد جهان را پیش بینی کرد

کودکی در کنیا
Image caption بانک جهانی می گوید کشورهای درحال توسعه و فقیر با چشم انداز تیره ای روبرو هستند

بانک جهانی می گوید که اقتصاد جهان خیلی بیش از آنکه تاکنون تصور می شد منقبض خواهد شد.

براساس این پیش بینی اقتصاد جهان در سال جاری به میزان سه درصد منقبض خواهد شد که خیلی بیشتر از انقباض یک و 75 صدم درصدی است که قبلا پیش بینی می شد.

رابرت زلیک رئیس بانک جهانی گفت: "اکثر کشورهای درحال توسعه امسال شاهد انقباض اقتصادی خواهند بود و با چشم اندازه تیره تری روبرو هستند."

این درحالی است که اخیرا نشانه هایی از اینکه بدترین بخش رکود ممکن است پایان یافته باشد پدیدار شده بود.

گفته می شود که سال 2009 احتمالا اولین سال پس از جنگ جهانی دوم است که طی آن جهان شاهد رکود خواهد بود.

'پس لرزه ها'

پیش بینی تازه بانک جهانی به پیش بینی "او ای سی دی" - که نماینده کشورهای ثروتمند است - نزدیکتر است که میزان انقباض اقتصاد جهانی را دو و هفت دهم درصد رقم زده بود.

صندوق بین المللی پول (آی ام اف) در ماه آوریل گفت که اقتصاد جهان در سال جاری به میزان یک و سه دهم درصد منقبض خواهد شد.

با این حال این پیش بینی ها کم و بیش با یکدیگر سازگار هستند زیرا شیوه ای که بانک جهانی از آن برای پیش بینی وضع اقتصاد استفاده می کند وزن کمتری برای چین قائل می شود؛ کشوری که هنوز دارای سریعترین رشد در میان اقتصادهای بزرگ جهان است.

با این حال آقای زلیک پیش بینی کرد سال آینده سال بهبود باشد.

وی گفت: "هرچند انتظار می رود که روند رشد در جریان سال 2010 بار دیگر احیا شود، نمی توان در سرعت بهبود مطمئن بود و فقرا در بسیاری از کشورهای درحال توسعه همچنان از پس لرزه ها ضربه خواهند دید."

بانک جهانی گفت که اتحادیه توسعه بین المللی (آی دی اِی)، بخشی از این بانک که بر 78 کشور که از لحاظ فقر در انتهای جدول هستند تمرکز دارد، شمار بی سابقه ای درخواست کمک دریافت کرده است.

انتظار می رود وام های بی بهره ای که از آخر ژوئن 2008 تا آخر ژوئن 2009 اعطا می شود 13 میلیارد دلار باشد که بی سابقه است. این رقم در سال ماقبل آن کمی بیش از 11 میلیارد دلار بود.

وزرای دارایی گروه هشت کشور ثروتمند جهان روز جمعه در ایتالیا ملاقات خواهند کرد.

مطالب مرتبط