'بحران اقتصادی هنوز پایان نیافته است'

تیموتی گایتنر
Image caption وزیر دارایی آمریکا می گوید هنوز خیلی زود است که برنامه مشوق های اقتصادی را کنار بگذاریم

تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا در اجلاس وزیران دارایی گروه 8 در ایتالیا، گفته است هنوز خیلی زود است که برنامه های مشوق اقتصادی را که برای مبارزه با بحران اقتصادی جهانی تهیه شده بود، کنار گذاشت.

آقای گایتنر گفت تنها هنگامی که بهبود اقتصادی مشاهده شود می توان برنامه مشوق ها را برچید.

اظهارات آقای گایتنر، در واکنش به سخنان شماری از همتاهایش در این اجلاس بود که معتقد بودند نشانه های با ثبات شدن اقتصاد کشورهایشان محسوس است.

بانک جهانی،پنجشنبه گذشته نرخ انقباض اقتصاد جهانی را در سال جاری میلادی سه درصد اعلام کرد. بانک جهانی رشد منفی اقتصاد جهانی را قبلا یک ممیز 75 درصد پیش بینی کرده بود.

اجلاس وزیران دارایی گروه 8، برای بحث و شور و مشورت در این باره است که برنامه های کلان مشوق اقتصادی را که برای نجات اقتصاد جهان به اجرا در آمده چگونه و چه موقع باید کنار گذاشت.

کاهش مالیات ها و نیز نرخ بهره از جمله تدابیری بود که برای مقابله با بحران اقتصادی به اجرا درآمده بود.

در پیش نویس بیانیه این اجلاس دو روزه گفته شده تنها هنگامی که بهبود اقتصادی مسلم شده است می توان به سیاست هایی که برای متحول و متحرک کردن اقتصاد است، پایان داد.

برخی از وزیران حاضر در اجلاس از این ابراز نگرانی کرده اند که بسته های مشوق اقتصادی ممکن است موجب افزایش نرخ تورم شود و از صندوق بین المللی پول خواسته اند برای کنترل تورم چاره اندیشی کند.

تحلیلگران می گویند در طی سه ماه گذشته عملکرد بازارهای مالی بهتر از حد انتظار بوده ولی در آمریکا و بریتانیا این نگرانی وجود دارد که سایر کشورهای اروپایی برای مقابله با بحران اقتصادی تلاش کافی نکرده اند.

اجلاس وزیران دارایی گروه 8 برای تهیه مقدمات اجلاس سران این گروه است که قرار است ماه ژوئیه در شهر آکوئیلا، در مرکز ایتالیا تشکیل شود.

آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه، ژاپن، کانادا و روسیه کشورهای عضو گروه 8 هستند.

مطالب مرتبط