چین جای ژاپن را به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان می گیرد

بازار بورس توکیو
Image caption ژاپن به مدت چهل سال پس از آمریکا دارای بزرگترین اقتصاد جهان بود

در گزارشی که وزارت اقتصاد ژاپن انتشار داده اذعان شده که این کشور به زودی مقام خود به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان را به چین واگذار خواهد کرد.

این نتیجه گیری با پیش بینی صندوق بین المللی پول همخوانی دارد که معتقد است میزان رشد ناخالص داخلی چین در سال 2010 از رشد ناخالص داخلی ژاپن بیشتر خواهد شد و چنانچه ژاپن همچنان در رکود اقتصادی باقی بماند ممکن است سبقت گرفتن چین بر ژاپن، در نیمه دوم سال 2009 اتفاق بیافتد.

ژاپن به مدت چهل سال پس از آمریکا دارای بزرگ ترین اقتصاد جهان بود.

انقباض اقتصاد ژاپن در سه ماهه اول سال 2009 معادل سالانه 14 ممیز دو درصد بود که بدترین عملکرد اقتصادی این کشور محسوب می شود.

وزارت بازرگانی ژاپن با توجه به این آمار توصیه کرده که برای جلوگیری از انحطاط بیشتر از نظر قدرت ملی، دولت برنامه اصلاحات را به اجرا بگذارد.

در گزارش دولت ژاپن آمده است که در دهه های 1970 و 1980، آمریکا و اروپا با مشکلات مشابهی روبرو بودند ولی این کشورها توانسته اند از راه ابتکار در تکنولوژی اطلاعاتی و نیز امور مالی، رشد اقتصادی خود را افزایش دهند.

در این گزارش همچنین علیه سیاست حمایت دولت از صنایع داخلی، با توجه به رکود اقتصادی جهانی هشدار داده شده و گفته شده هنگام بدی وضع اقتصادی وسوسه سیاست های حمایتی دولت افزایش می یابد ولی نباید تاریخ سیاست های حمایتی دولت را تکرار کرد و موجب رکود جهانی شد.

در گزارش پیشنهاد شده که ژاپن با فراهم آوردن انرژی خورشیدی و سیستم های ذخیره انرژی برای سایر کشورها و نیز تامین هزینه های زیربنایی برای اقتصادهایی که از نظر مالی در مضیقه قرار دارند، نقش کارشناس و حلال مشکلات را به عهده بگیرد.

بحران اقتصادی جهانی صدمه زیادی به اقتصاد ژاپن وارد کرده ولی با این وجود از نظر درآمد سرانه، ژاپن 10 برابر ثروتمندتر از چین است.

مطالب مرتبط