نوه بنیانگذار تویوتا رئیس بزرگترین خودروسازی جهان شد

Image caption آکیو تویودا برای احیای دارایی های تویوتا با چالش بزرگی روبروست

در حالی که تویوتا، خودروسازی ژاپنی، درصدد است مانند بسیاری دیگر از شرکت های خودروسازی جهان به دلیل بحران اقتصادی تولید خود را کاهش دهد، نوه موسس این شرکت، رئیس جدید آن شده است.

آکیو تویودا، 53 ساله، با کار دشواری مواجه است چون فروش این خودروسازی شدیدا کاهش داشته و ماه گذشته گزارش کرد که بزرگترین زیان سالانه خود را در تاریخ این شرکت متحمل شده است.

این شرکت از سال 1963 تاکنون متضرر نشده بود.

تویوتا تا پایان سال مالی گذشته (31 مارس 2009)، به طور خالص 437 میلیارد ین (چهار ممیز شش میلیارد دلار)، متضرر شد.

تویوتا هشدار داده است که امسال شرایط بدتر هم خواهد شد.

"ادامه دشواری ها"

آقای تویودا یک گروه مدیریتی جدید را رهبری خواهد کرد که شامل چهار معاون اجرایی جدید خواهد بود.

در حالی که فروش خودروهای تویوتا پایین آمده است، این خودروسازی مانند خیلی دیگر از رقبایش تولید خود از جمله در تاسیساتش در بریتانیا کاهش داده است.

کاتسوآکی واتانابه، رئیس قبلی تویوتا در جلسه سالانه سهامداران تویوتا گفت: "ما انتظار داریم که به رغم مشاهده علائم بهبود شرایط اقتصادی در برخی حوزه ها، دشواری های مالی ادامه یابد."

تحلیلگران گفته اند که آقای واتانابه، که از سال 2005 ریاست تویوتا را بر عهده داشت، قربانی مشکلاتی شده است که این شرکت اخیرا با آن مواجه بوده است.

اما او همچنان یکی از اعضای هیئت مدیره باقی می ماند.

تغییر نام

تویوتا در سال 1937 توسط کیچیرو تویودا تاسیس شد.

او به جای نام خود نام تویوتا را برای این شرکت انتخاب کرد چون این نام وقتی به زبان ژاپنی نوشته می شود، خوش یمن تر قلمداد می شود.

ماساکی ساتو، تحلیلگر صنایع خودروسازی ژاپن که تا کنون چند جلد کتاب در باره این شرکت نگاشته، گفت موفقیت تویوتا، بزرگترین خودروسازی ژاپن، برای اقتصاد این کشور در کل اهمیت دارد.

او افزود: "ما می توانیم بگوییم که اگر تویوتا شکست بخورد اقتصاد ژاپن هم حتما شکست می خورد. اگر تویوتا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد، اقتصاد ژاپن هم می تواند بهبود یابد."

مطالب مرتبط