مجازات 150 سال زندان برای میدوف، سرمایه دار آمریکایی

Image caption میدوف به میلیاردها دلار کلاهبرداری از سرمایه گذاران اقرار کرد

برنارد میدوف، سرمایه دار آمریکایی توسط دادگاهی در نیویورک به جرم بزرگ ترین کلاهبرداری سرمایه گذاری در تاریخ آمریکا به 150 سال زندان محکوم شده است.

قاضی دادگاه گفت برای رعایت حال کسانی که در اثر کلاهبرداری های آقای میدف، تمام زندگی خود را از دست داده اند و نیز به عنوان یک عامل بازدارنده، حد اکثر مجازات برای مجرم تعیین شده است.

در جریان محاکمه بسیاری از کسانی که قربانی تقلب های مالی و اختلاس و پولشویی برنارد میدوف شده بودند علیه او شهادت دادند.

آقای میدوف قبل از صدور رأی گفت او بهانه ای برای خلافکاری های خود ندارد و باید برای بقیه عمر خود با رنج و دردی که برای دیگران فراهم آورده زندگی کند.

دادستان دادگاه گفت آقای میدوف، هفتاد ساله، در طول 20 سال میلیاردها دلار از مشتریان خود اختلاس کرده و با ایجاد شرکت های قلابی، سرمایه ها را به حساب خود منتقل کرده است.

آقای میدوف، با ایجاد یک شرکت هرمی، چند هزار مشتری، از جمله تعدادی موسسات مالی و بانک های بزرگ آمریکایی و خارجی را قانع کرده بود تا برای کسب سودهایی به مراتب بالاتر از سود پرداختی موسسات دیگر، مبالغ کلانی را نزد این شرکت سرمایه گذاری کنند.

آقای میدوف عمدتا با استفاده از سپرده های مشتریان جدید به پرداخت سود یا اصل سرمایه مشتریان قبلی مبادرت می کرد و شرکت وی عملا از محل سرمایه گذاری و معاملات سهام و اوراق بهادار عایدی چندانی نداشت.

روز 11 دسامبر 2008 ، ماموران پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی - برنارد میدوف را به اتهام کلاهبرداری بازداشت کردند در حالیکه گفته می شد که وی در جمع گروهی از کارکنان شرکت خود اعتراف کرده بود که با وجود بدهی چند میلیارد دلاری، مجموع دارایی شرکت میدوف از حدود دویست تا سیصد میلیون دلار تجاوز نمی کند.

سازمان اصلی نظارت بر فعالیت های مرتبط با معاملات اوراق بهادار در آمریکا تحقیقاتی را در مورد ناکامی این سازمان در تشخیص یک کلاهبرداری پنجاه میلیارد دلاری به جریان انداخت.

پیشتر گزارش شده بود که از سال ها قبل، برخی از کارشناسان مالی نسبت به نحوه فعالیت شرکت برنارد میدوف هشدار داده و خواستار بررسی این فعالیت ها شده بودند.

با اینهمه، کمیسیون اوراق بهادار ظاهرا به این هشدارها توجهی نشان نداد و مانع از ادامه فعالیت شرکت برنارد میدوف نشد.

مطالب مرتبط