اعلام برنده مناقصه توسعه بزرگترین حوزه نفتی عراق

Image caption عراق در حال حاضر روزانه دو میلیون و 400 هزار بشکه نفت استخراج می کند

دولت عراق نتایج مناقصه برای بازسازی 8 حوزه نفتی این کشور را اعلام کرده است.

قرارداد بازسازی رمیله که بزرگترین حوزه نفتی عراق است به گروهی که بریتیش پترولیوم و شرکت نفت چینی CNPC در آن شرکت دارند، تعلق گرفته است.

ولی در مورد دست کم سه مناقصه از هفت مناقصه دیگر، قراردادی بسته نشده است.

مناقصه توسعه حوزه نفتی دیاله که یکی از ناآرام ترین مناطق عراق است، داوطلبی نداشت و در مناقصه برای دو حوزه نفتی دیگر، مبلغی که شرکت های داوطلب درخواست می کردند از مبلغ مورد نظر دولت عراق به مراتب بیشتر بود.

در مناقصه ای که با هدف افزایش تولید در 8 میدان نفت و گاز عراق برگزار شده بود، 35 شرکت نفتی بین المللی شرکت کرده بودند.

قراردادهایی که در چارچوب این مناقصه امضا می شود، از مهم ترین طرح های رساندن سطح تولید نفت عراق به بیش از دو برابر میزان کنونی در چند سال آینده است.

گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید در عراق برخی مخالفت ها در این زمینه مشاهده شده و به همین دلیل برای کم کردن حساسیت های سیاسی، قراردادها قرار است کوتاه مدت باشند و شرکت های نفتی مبلغ معینی را برای هر بشکه نفت استخراج شده بپردازند.

عراق سومین کشور در جهان به لحاظ ذخائر کشف شده نفتی است و گمان عمومی بر این است که مقادیر زیادی منابع نفتی و گازی کشف نشده در این کشور وجود دارد.

در همین حال طارق الهاشمی، معاون سنی رئیس جمهوری عراق گفته است که جلسه اعلام برنده مناقصه های نفتی را تحریم می کند.

آقای الهاشمی گفته است که مجلس عراق به زمان بیشتری برای بررسی پیشنهادهای نفتی دارد. او همچنین خواهان آن شده بود که وزیر نفت عراق اعلام نتایج مناقصه را به تاخیر اندازد.

دولت عراق امیدوار است که با کاهش خشونت ها در این کشور، سرمایه گذاران خارجی نگرانی های امنیتی خود را کنار بگذارند و مبالغ زیادی در عراق سرمایه گذاری کنند.

عراق یکی از پایه گذاران سازمان کشورهای تولید کننده نفت- اوپک است.

این کشور در حال حاضر دو میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت در روز تولید می کند اما می خواهد ظرفیت تولید نفت خود را به چهار میلیون و پانصد هزار بشکه در روز برساند.

مطالب مرتبط