اولین رویارویی مجلس با دولت پس از انتخابات

مجلس
Image caption مجلس معتقد است که دولت بیش از اندازه بودجه برخی نهادها و سازمانها را کم کرده است

مجلس ایران در مخالفت با تصمیم دولت با کاهش بودجه برخی دستگاهها و نهادهای خارج از دولت، کلیات طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن دولت ناچار خواهد شد تا همان مصوبه مجلس را در زمان تصویب لایحه بودجه اجرا کند.

علت تصویب این طرح آن بود که دولت برای جبران کسری بودجه بودجه بخشی از نهادهایی نظیر مجلس، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت و برخی نهادهای دیگر خارج از دولت را کم کرده بود. نمایندگان مجلس معتقد بودند که این اقدام دولت این نهادها را در مضیقه قرار می دهد و برای همین ۳۸ نماینده مجلس طرحی دو فوریتی تصویب کردند تا دولت را وادار کنند بودجه مصوب این نهادها را پرداخت کند. حذف بخش مربوط هدفمند کردن یارانه ها از سوی مجلس در بودجه، دولت را با کسری بودجه ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی مواجه کرده است. قرار بود دولت با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها قیمت برخی کالاها و خدماتی نظیر گاز، بنزین، گازوئیل، برق و برق مواد سوختی افزایش دهد و از محل درآمدهای آن بخشی را به بودجه عمرانی سالانه اختصاص دهد و بخش دیگری را نیز به صورت نقدی بین اقشار کم درآمد توزیع کند. مجلس در اواخر زمستان سال گذشته با این طرح مخالفت و آن را از بودجه سالانه حذف کرد.

کسری بودجه

دولت با آغاز سال و اجرای لایحه بودجه تصمیم گرفت برای تامین این حجم کسری بودجه، بخشی از بودجه ای را که مجلس برای برخی نهادها در نظر گرفته کم کند.

Image caption با حذف طرح هدفمند کردن یارانه ها از لایحه بودجه، دولت با کسری بودجه روبرو شده است

کسر بودجه این نهادها با مخالفت مدیران آن روبرو شد و سرانجام اعتراض ها به مجلس رسید و مجلس تصمیم گرفت با تصویب طرح دولت را ملزم کند که بودجه این نهادها و سازمانها را به اندازه مصوب لایحه بودجه پرداخت کند. نمایندگان مجلس بعد از حذف لایحه هدفمند کردن یارانه ها، تصویب کرده بود که دولت برای کسری بودجه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمرانی کسر کند و دو هزار میلیارد تومان باقی مانده را نیز از بودجه دستگاههای اجرایی دولتی کم کند. اما دولت برای تامین این کسری بودجه تصمیم گرفت که بخشی از بودجه نهادهای نظارتی و خارج از دولت را نیز کم کند. مجلس دست دولت را برای نحوه تامین کسری بودجه باز گذاشته بود اما احمد توکلی نماینده تهران در مجلس می گوید: "متاسفانه دولت از این امتیاز قانونی خود بد استفاده کرد." آقای توکلی با تاکید بر این که اقدام دولت را تقبیح می کند، گفت: "ارائه این طرح (اصلاح لایحه بودجه) از سوی مجلس نیز اقدامی مشابه از سوی قوه مقننه است. تکرار اشتباه دولت از سوی مجلس درست نیست چرا که این کار نوع تقابل در استفاده از اختیارات قانونی علیه یکدیگر است که کار غلطی است." محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس نیز گفت: "در زمان تصویب قانون بودجه خواستیم دست دولت در تخصیص اعتبارات باز باشد اما دولت عملا در ابلاغ بودجه کاری کرد که مصوبات کان لم یکن می شود." مشکل اصلی این بوده که دولت به یک اندازه بودجه از بودجه دستگاههای اجرایی و سایر نهادها کم نکرده است و به گفته رضا عبدالهی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این کار دولت باعث شده تا "برخی دستگاهها حتی امکان تامین حقوق تیرماه خود هم نداشته باشند." کلیات این طرح تصویب شده اما با تمام شدن وقت مجلس، نمایندگان نتوانستند جزئیات این طرح را بررسی کنند.

مجلس بعد از پایان جلسه امروز به تعطیلات تابستانی رفت و قرار است جزئیات این طرح بعد از پایان تعطیلات سه هفته ای مجلس بررسی شود.

مطالب مرتبط