کسری بودجه آمریکا از مرز یک تریلیون دلار گذشت

Image caption نرخ بیکاری هم در آمریکا در حال افزایش است

کسری بودجه سال مالی جاری آمریکا برای اولین بار از مرز یک تریلیون دلار گذشته است. وزارت خزانه داری آمریکا پیشتر این تحول که بسیاری آن را نگران کننده دانسته اند را پیش بینی کرده بود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، کسری بودجه این کشور در ماه ژوئیه به یک تریلیون و هشتاد و شش میلیارد دلار رسیده است.

آمریکا در پایان سال مالی گذشته (2008) با کسری بودجه 455 میلیارد دلاری مواجه بود.

هنوز حدود سه ماه تا پایان سال مالی 2009 در آمریکا باقی مانده است و انتظار می رود که کسری بودجه آمریکا تا پایان ماه سپتامبر امسال به حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار نیز برسد.

دلیل اصلی این تحول که ناظران آن را نگران کننده می دانند، طرح هایی به ارزش صدها میلیارد دلار است که دولت آمریکا در ماه های اخیر برای نجات نظام مالی و تقویت اقتصاد کشور به اجرا گذاشته است.

آمریکا از اواخر سال 2008 میلادی تا کنون، یک طرح 700 میلیارد دلاری برای نجات بانک ها و شرکت های بیمه بزرگ این کشور و نیز یک طرح محرک اقتصادی به ارزش 787 میلیارد دلار برای جلوگیری از رشد بیکاری در کشور اجرا کرده است.

خزانه داری آمریکا در عمل بخش اعظم هزینه این طرح های کلان را با صدور اوراق قرضه هایی که بزرگ ترین خریدار آن بانک های آسیایی به ویژه بانک های چین است تامین می کند.

بسیاری از ناظران نگرانند که روند ادامه افزایش کسری بودجه آمریکا در آینده به افت شدید ارزش دلار آمریکا و تورمی شدید در این کشور منجر شود.

چین بارها درباره به خطر افتادن سرمایه گذاری هایی که اوراق قرضه دولت آمریکا دارد، ابراز نگرانی کرده است، هرچند مقام های آمریکایی این نگرانی ها را بی اساس می دانند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با وجود کسری بودجه کلان، درصدد اصلاح نظام بیمه درمانی این کشور نیز هست، اقدامی که میلیاردها دلار دیگر در سال های آینده برای دولت آمریکا هزینه در برخواهد داشت.

با این همه، دولت باراک اوباما انتظار دارد که از طریق افزایش نرخ مالیات طبقه ثروتمند و نیز با در نظر گرفتن مالیات های جدیدی برای شرکت های آلوده کننده هوا، هزینه های طرح های اقتصادی کلان خود را تامین کند.

در حال حاضر میانگین نرخ بیکاری در آمریکا به 9.4 درصد رسیده است، تحولی که در 26 سال گذشته بی سابقه بوده اما دولت آمریکا برای مهار آن تلاش می کند.

مطالب مرتبط