سود گوگل بالا رفت

Image caption گوگل اخیرا از قصد خود برای ورود به عرصه تولید سیستم عامل خبر داد

در شرایطی که رکود جهانی اقتصاد باعث کاهش نرخ رشد درآمد موفق ترین شرکت های جهان شده، شرکت گوگل که به واسطه ارائه خدمات جستجو در اینترنت شهرت دارد نتایج بهتر از انتظاری را در درآمد سه ماه اخیر خود ثبت کرده است.

در سه ماهه منتهی به 30 ژوئن (سه ماهه دوم سال 2009)، سود خالص این شرکت به 1.48 میلیارد دلار رسید، در حالیکه در دوره مشابه در سال گذشته مبلغ سود گوگل 1.25 میلیارد دلار بود.

در همین مدت میزان مجموع درامد گوگل با 3 درصد افزایش به 5.52 میلیارد دلار رسید که 53 درصد آن در خارج از آمریکا به دست آمد.

تحلیلگران عمدتا واکنش های مثبتی را به این خبر نشان داده اند و یادآور شده اند که این شرکت در کنترل هزینه ها موفق بوده است.

این شرکت نیز از خبر اعلام شده "به ویژه با توجه به ادامه رکورد در اقتصاد کلان" ابراز رضایت کرد.

اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل در واکنش گفت: "این نتایج توان غیرگذرای مدل تجاری ما و همچنین اقدامات مسئولانه برای کنترل هزینه ها را برجسته می سازد."

سمیت سینها، تحلیلگر در موسسه JPM Securities گفت: "درآمد اعلام شده با انتظارات ما همخوانی داشت و مدیرعامل جدید کارآمدی عملیات را بالا برد."

"این نتایج قطعا نشان می دهد که گوگل در عرصه تبلیغات آنلاین طلایه دار است و خرید سهام آن واجب محسوب می شود."

با این حال راس سندلر، تحلیلگری در موسسه RBC Capital نظر متفاوتی داشت.

او گفت: "در مجموع نگاه ها متوجه آن است که در نیمه دوم سال چه اتفاقی رخ می دهد."

هرچند استقبال کاربران اینترنت از تبلیغات انجام شده توسط گوگل در سایت های مختلف به نسبت سال گذشته 15 درصد افزایش یافته، اما به نسبت فصل اول سال 2009 دو درصد کاهش نشان می دهد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست