فورد به سود رسید

Image caption فورد تنها اتومبیل ساز عمده آمریکا بود که کمک مالی از دولت دریافت نکرد

شرکت اتومبیل سازی فورد، تنها شرکت ورشکست نشده از مجموعه شرکت های عمده اتومبیل سازی آمریکا موسوم به "سه بزرگ"، اعلام کرد در سه ماهه دوم سال 2009 سود کرده است.

با این حال بر اساس اخبار، سود ثبت شده در کارنامه شرکت فورد بیش از هر چیز به دلیل منفعتی است که به تغییر ساختار جهت کاهش بدهی نصیب فورد شده و تقاضا برای اتومبیل جدید هنوز پایین است.

فورد اعلام کرده به استثنای این سود مقطعی، حساب این شرکت 424 میلیون دلار ضرر عملیاتی در حساب های خود نشان می دهد.

آلن مولالی مدیر عامل فورد گفت فضای تجارت در سطح جهان "به شدت چالش برانگیز" است.

البته با وجود رکود اقتصادی، فورد اعلام کرد در کلیه مناطقی که این شرکت اتومبیل های خود را به فروش می رساند، به نسبت مدت مشابه در سال 2008، سهم بیشتری از بازار را به دست آورده است.

آقای مولالی گفت: "با معرفی محصولات جدیدی که مصرف کنندگان می خواهند و آن را ارزشمند می دانند، و همزمان با تغییر ساختار گسترده در روند کار و تقویت حساب ها، امور در این شرکت در حال رشد است."

با وجود ضرر 424 میلیون دلاری، ارقام منتشر شده از سوی فورد بهتر از ارقامی بود که کارشناسان پیش بینی کرده بودند و انتظار می رود قیمت سهام فورد افزایش پیدا کند.

فورد اعلام کرد 3.4 میلیارد دلار از مبلغ سود گزارش شده مربوط به تغییر شرایط پرداخت مطالبات این شرکت است.

درآمد این شرکت در سه ماهه دوم سال 2009 هم با 11 میلیارد دلار کاهش، به 27 میلیارد دلار رسید.

هر چند فورد، برخلاف شرکت های کرایسلر و جنرال موتورز توانسته بود بدون کمک دولت آمریکا به کار خود ادامه دهد، هنوز بطور کامل از تبعات بحران مالی و رکود اقتصادی جهانی رهایی پیدا نکرده است.

مدیران فورد برای کاهش هزینه، ده ها هزار نفر از کارمندان این شرکت را اخراج کردند و فعالیت در چند کارخانه آن را نیز متوقف ساختند.

این شرکت که کارخانه های جگوار و آستون مارتین را به فروش رساند، در حال حلضر مشغول تصمیم گیری درباره فروش شرکت سوئدی ولوو است تا به سرمایه های خود بیفزاید.

مطالب مرتبط