کالیفرنیا لایحه کلیدی بودجه را تصویب کرد

Image caption آرنولد شوارتزنگر برای اداره ایالت کالیفورنیا با مشکلات عمده ای روبروست

قانونگذاران در ایالت کالیفرنیا، که هشتمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود، طرحی را به تصویب رسانده اند تا بر اساس آن کسر بودجه 26 میلیارد دلاری این ایالت را کنترل کنند.

مجموعه ای از 31 لایحه قانونی توسط سنای کالیفرنیا تصویب شد، اما مجلس نمایندگان این ایالت دو مورد کلیدی آن را تصویب نکرد که این موضوع حدود 1.1 میلیارد دلار از درآمد دولت فدرال کم خواهد کرد.

این دو مورد عبارت بودند از طرحی برای اکتشاف نفت در دریا و گرفتن مالیات از دولت های محلی.

اکنون آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کالیفرنیا باید این مجموعه قوانین را با امضاء، تایید کند، اما وتو شدن دولایحه مذکور او را مجبور خواهد ساخت که به میزان قابل توجهی از هزینه های عمومی بکاهد، تا خلاء ناشی از درآمد درنظر گرفته برای این دو طرح را جبران کند.

این در حالی است که در این طرح کاهشی 15 میلیارد دلاری در هزینه های آموزشی و بهداشتی در نظر گرفته شده و بر اساس آن حقوق کارمندان دولت هم کاهش می یابد.

همچنین بر اساس این طرح جمع آوری برخی مالیات ها هم شتاب می گیرد.

این مجموعه لوایح در روز دوشنبه گذشته (20 ژوئیه) و پس از دو هفته مذاکرات فشرده، مورد تایید آقای شوارتزنگر و قانونگذاران کالیفرنیا قرار گرفت که عمدتا (بر خلاف آقای شوارتزنگر) از اعضاء حزب دموکرات هستند.

لوایح مطرح شده در واقع موارد بازبینی شده و تغییر یافته از لایحه بودجه این ایالت هستند که در ماه فوریه ارائه شده بود و انتظار می رفت تا تابستان سال 2010 رقم کسر بودجه این ایالت را در میزانی کنترل شده نگه دارد.

اما رکود اقتصادی باعث کاهش شدید درآمدهای دولت فدرال شد و این دولت را مجبور کرد هزاران مورد از قراردادهای خود با مقاطعه کارانی که در این ایالت به ارائه خدمات می پرداختند را به حال تعلیق درآورد.

پیشتر و در ماه جاری میلادی (ژوئیه)، پس از آنکه قانونگذاران این ایالت نتوانستند تا ضرب الاجل تعیین شده بر سر بودجه این منطقه به توافق برسند، فرماندار کالیفرنیا اعلام وضعیت اضطراری مالی کرد.

کارشناسان دلیل اصلی وضعیت مالی بد کالیفرنیا را تصویب قانونی در سال 1978 می دانند که بر اساس آن سقف مالیات مسکن یک درصد تعیین شد و به این ترتیب دولت فدرال بخش عمده ای از درآمد خود را از دست داد و مجبور شد درآمد خود را از راه هایی نامطمئن تر از جمله مالیات بر درآمد و سود کسب کند.

مطالب مرتبط