پوتین به دنبال حمایت ترکیه از خط لوله گاز

Image caption ترکیه ماه گذشته با چهار کشور اروپایی قرارداد انرژی بسته بود

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، با هدف تقویت همکاری این کشور با ترکیه در حوزه انرژی وارد آنکارا شده است.

آقای پوتین در ملاقات با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، قرارداد ساخت بخشی از یک خط لوله گاز توسط دو کشور را که از آبهای دریای سیاه در ترکیه عبور خواهد کرد، امضا کرده است.

شان فنینگ، گزارشگر بی بی سی در امور اروپا می گوید روسیه که اختلاف نظرش با اوکراین منجر به اخلال در توزیع گاز صادراتی اش به اروپا شده، مایل است راه های دیگری را برای ارسال گاز پیدا کند.

به گفته این گزارشگر، خط لوله جنوب (South Stream)، که گاز روسیه را از طریق قلمروی آبی ترکیه به بلغارستان می رساند، یکی از این راه هاست.

گفته می شود که ترکیه در ازای موافقت با عبور این خط لوله از دریای سیاه می تواند در ارتباط با طرح های انرژی خود از جمله ساخت یک خط لوله نفت که دریای سیاه را به دریای مدیترانه متصل می کند، کمک بگیرد.

سفر آقای پوتین یک ماه پس از امضای یک قرارداد انرژی میان ترکیه و چهار کشور عضو اتحادیه اروپا صورت گرفته است. بسیاری در روسیه قرارداد نابوکو را رقیب طرح خط لوله گاز جنوب می دانند.

خط لوله نابوکو گاز را به شکلی از دریای خزر به اروپا منتقل می کند که به طور کامل روسیه را دور می زند.

گزارشگر بی بی سی می گوید که برخی معتقدند ترکیه تصمیم گرفته است در ساخت خط لوله گاز جنوب مشارکت کند تا روابط خارجی خود را فراتر از متحدان غربی اش گسترش دهد.

انتظار می رود که دو مقام همچنین قراردادی را در ارتباط با همکاری های انرژی هسته ای امضا کنند.

همچنین قرار است سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا به طور غیرمنتظره در جلسات گفتگو میان آقای پوتین و آقای اردوغان حضور یابد.

شرکت ایتالیایی "ایی ان آی"، با شرکت روسی گازپروم در طرح خط لوله جنوب همکاری دارد.

مطالب مرتبط