دشواری های تازه صادر کنندگان ایرانی در بازار بین المللی

اسدالله عسگراولادی
Image caption آقای عسگر اولادی می گوید سال گذشته گفته بودم که وضعیت نگران کننده در صادرات داریم

همزمان با انتشار گزارش هایی در باره کاهش صادرات غیرنفتی، یک عضو اتاق بازرگانی ایران بحران جهانی، تورم بالا و تولید کالاهای غیررقابتی را از جمله دلایل کاهش صادرات غیر نفتی معرفی کرده است.

اسدالله عسگر اولادی عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، از کاهش شدید صادرات کالاهای غیر نفتی ابراز نگرانی کرده و گفته است که باید التماس کنیم تا خارجی ها از ما کالا بخرند.

گزارشها نشان می دهد که در چهار ماه اول سال 1388 صادرات غیر نفتی نزدیک به بیست درصد کاهش یافته است و به شش میلیارد و 840 میلیون دلار رسیده است.

البته بخش عمده ای از این رقم محصولات و فرآورده های نفتی، نظیر پلی اتیلن، پروپان و محصولاتی نظیر آن است.

آقای عسگر اولادی یکی از تاجران بزرگ فراورده های کشاورزی از جمله پسته، زعفران و زیره است و ریاست اتاق های مشترک بازرگانی ایران با کشورهای استرالیا، روسیه و چین را بر عهده دارد.

آقای عسگراولادی می گوید زمستان سال گذشته گفتم که ما وضعیت نگران کننده ای در صادرات داریم و اکنون آن نگرانی ها خود را نشان داده است.

عمده کالاهای غیر نفتی ایران، محصولات کشاورزی نظیر پسته، فرش و خاویار تشکیل می دهد و به گفته آقای عسگراولادی، این کالاها نیازهای روزمره نیستند در حالی که "ما فروشنده هستیم و باید التماس کنیم تا از ما بخرند."

به گفته این عضو اتاق بازرگانی، بحران مالی جهانی، تورم بالا، غیرقابل رقابت بودن کالاهای تولیدی با مشابه خارجی و ثابت بودن نرخ ارز، از جمله دیگر دلایل کاهش صادرات غیر نفتی است.

در سال گذشته نرخ تورم به بیشتر از 25 درصد رسید و کارشناسان اقتصادی می گویند که این تورم باعث شده است تا قیمت کالای تولید شده افزایش پیدا کند و همین مسئله قدرت رقابت صادر کنندگان ایرانی را در بازارهای جهانی کاهش داده است.

تحریم های بین المللی نیز که با استناد به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به اجرا گذاشته شده است، تجار ایرانی با محدودیت مواجه کرده و بازرگانان ایران خصوص برای نقل و انتقال پول با دشواریهایی رو به رو شده اند.

مبادلات تجاری ایران

Image caption واردات کالا از 22 میلیارد دلار در سال 1381 به 56 میلیارد دلار در پایان سال گذشته رسیده است

بنابر گزارش گمرک ایران، در چهار ماه اول سال جاری، عراق بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی بود و بعد از این کشور به ترتیب چین، امارات، هند و افغانستان در رتبه های بعد قرار دارند.

سهم عراق از واردات کالاهای ایران در چهار ماه اول بیشتر از 880 میلیون دلار و سهم افغانستان بیشتر از 220 میلیون دلار بوده است.

در چهار ماه اول امسال، ایران بیشتر از 15 میلیارد دلار کالا از خارج وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود سه میلیارد دلار کاهش نشان می دهد.

عمده کالاهای وارداتی ایران در این مدت، بنزین، آهن، فولاد و گندم بوده است.

در چهار ماه اول سال جاری ایران بیشتر از 875 میلیون دلار بنزین وارد کرده و میزان واردات آهن و فولاد 783 میلیون دلار و گندم 660 میلیون دلار بوده است.

در چند سال اخیر با افزایش درآمد نفتی ایران، واردات کالا به شدت افزایش یافته و بنابر گزارشهای رسمی از 22 میلیارد و 300 میلیون دلار در سال 1381 به حدود 56 میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است.

مطالب مرتبط